Jakie ciśnienie krwi jest zbyt niskie?

Czy niskie ciśnienie krwi to normalny stan? A może jest to symptom choroby? W rzeczywistości może być trudne określenie, czy poziom ciśnienia krwi jest niski. Diagnoza zależy od tego, jakie ciśnienie krwi jest normalne dla Ciebie.

Zbadajmy ciśnienie krwi u większej grupy osób, które nie odczuwają żadnych dolegliwości. Okaże się, że w skrajnych przypadkach wyniki będą wahać się od 80/50 do 200/120, a większość pomiarów wyniesie około 130/85. Jednak zarówno osoby z wyższym ciśnieniem krwi, jak osoby z niższym ciśnieniem krwi, będą obiektywnie zdrowe.

Kiedy niskie ciśnienie krwi jest normalne?

Istnieją osoby, które przez całe życie miały ciśnienie około 90/50, i które zawsze powtarzały: „mam niskie ciśnienie krwi”. W tej sytuacji nie ma nic złego. Można nawet być zadowolonym, gdyż niskie ciśnienie krwi zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca. Taka sytuacja jest normalna i nie wymaga diagnozowania ani leczenia.

Kiedy niskie ciśnienie krwi wymaga leczenia?

Jeśli Twoje normalne ciśnienie krwi wynosi około 130/80 i w krótkim czasie spada do poziomu około 90/50, to sytuacja wymaga interwencji. W tej sytuacji zwykle doświadczasz nieprzyjemnych objawów, jakie może wywołać niskie ciśnienie krwi. Może być konieczne przeprowadzenie specjalistycznych badań w celu zdiagnozowania przyczyny takiego stanu organizmu.

Objawy niskiego ciśnienia krwi mogą obejmować: uczucie słabości, uczucie zawrotów głowy, przewlekłe zmęczenie, omdlenia, przejściowe problemy z wzrokiem. Wszystkie te niskie objawy ciśnienia krwi będą ustępować, jeśli ciśnienie krwi powróci do normy.

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi

Powszechną przyczyną niskiego ciśnienia krwi są skutki uboczne leków. Największe znaczenie mają leki na ciśnienie krwi, leki stosowane w chorobach serca, leki moczopędne oraz niektóre leki przeciwdepresyjne. Inne leki, które mają duży wpływ na ciśnienie krwi, to leki przeciwbólowe. Poza lekami, przyczyną mogą być choroby serca, zawał serca, zmiany rytmu serca, infekcje bakteryjne, choroby nerek, cukrzyca, krwotok wewnętrzny lub krwawienie.

Lista przyczyn jest rozległa, dlatego najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Przede wszystkim – nie próbuj diagnozować własnego stanu – szukaj pomocy u kompetentnych osób.

Dodaj komentarz