Alternatywne metody leczenia raka prostaty

Rak prostaty jest bardzo częstym problemem u mężczyzn w wieku około 80 lat. W zakresie wieku 50-80 lat, prawie połowa mężczyzn choruje na mniej lub bardziej zaawansowaną postać raka prostaty. Jednak, rak prostaty jest bardzo rzadko przyczyną zgonu. Chociaż jest to tak powszechna choroba, lekarze nadal nie są pewni dokładnych przyczyn raka prostaty. Za podstawowy czynnik ryzyka zachorowania na raka prostaty uważa się pochodzenie etniczne. Mężczyźni pochodzenia afrykańskiego są najbardziej zagrożeni, a azjaci najbezpieczniejsi.

Wyleczenie raka gruczołu krokowego jest możliwe pod warunkiem wczesnego wykrycia schorzenia. Objawy przerostu gruczołu krokowego są bardzo łatwe do zauważenia. Większość mężczyzn doświadcza trudności podczas oddawania moczu, zauważając słaby lub przerywany przepływ moczu. Inne objawy to pilne potrzeba oddawania moczu lub konieczność budzenia się kilka razy w ciągu nocy, aby to zrobić.

Nie ma uniwersalnej kuracji prowadzącej do wyleczenia raka gruczołu krokowego.

Podstawowe czynniki decydujące o sposobie leczenia to: ogólny stan zdrowia, wiek, lokalizacja guza w gruczole krokowym, wielkość guza. Najbardziej radykalnym sposobem jest operacja, czyli prostatektomia. Jest to skomplikowany zabieg chirurgiczny, więc pacjent musi być w dobrym ogólnym stanie zdrowia. Po wykonaniu operacji chirurgicznej mogą wystąpić skutki uboczne, głównie związane z dysfunkcjami erekcji i problemami z oddawaniem moczu. Jednak nowoczesne techniki znacznie zmniejszają ryzyko powikłań pooperacyjnych. Procent udanych operacji raka prostaty jest bardzo wysoki.

Terapia hormonalna jest kolejną możliwością. Terapia hormonalna nie likwiduje komórek nowotworowych, ale znacznie zmniejsza wielkość guza prostaty. Większość lekarzy zaleca takie leczenie łącznie z zabiegiem chirurgicznym, co gwarantuje uzyskanie lepszych efektów. Wzrost raka prostaty jest stymulowany przez testosteron, męski hormon płciowy. Terapie hormonalne działają poprzez obniżenie poziomu testosteronu. Dzięki wyregulowaniu poziomu męskiego hormonu płciowego, prostata staje się mniej podatna na wzrost komórek rakowych.

Istnieje jeszcze inna metoda leczenia raka prostaty, mianowicie radioterapia. Radioterapia niszczy komórki nowotworowe poprzez promieniowanie. Metoda jest bezbolesna, jednak może powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak biegunka i impotencja. Szczególnym rodzajem radioterapii jest brachyterapia. Polega na wszczepieniu pierwiastków promieniotwórczych bezpośrednio w guza lub w jego okolice. Pierwiastki promieniotwórcze pomagają zmniejszyć wzrost komórek rakowych.

Dodaj komentarz