Otyłość u dzieci

W ciągu ostatnich 30 lat liczba dzieci z nadwagą podwoiła się. Nadwaga i otyłość w dzieciństwie są niemalże gwarancją otyłości w wieku dorosłym. Ale otyłość to nie tylko dodatkowa waga, ale wielu problemów zdrowotnych. Choroby wątroby, choroby serca, nowotwory, choroby naczyniowe, zaburzenia snu, problemy ortopedyczne i hipercholesterolemia. Jak uniknąć takiego rozwoju wydarzeń?

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest diagnoza. Rozpoznanie, że twoje dziecko jest otyłe, to pierwszy krok w pozytywnym kierunku. Kolejny krok, to pogodzenie się z faktem, że leczenia wymaga cała rodzina. Należy rozważyć zastosowanie kompleksowego programu obejmującego dietę, ćwiczenia, modyfikację zachowania, suplementację i ewentualne środki farmakologiczne.

keto-actives

Czy można zapobiegać otyłości u dzieci?

Im młodsze jest dziecko, tym łatwiej poradzić sobie z problemem otyłości. Dlatego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie problemu. Istnieje parę reguł, które warto zastosować, aby otyłość przestała być problemem.

  • Cała rodzina powinna mieć takie samo menu. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy rodzice jedzą frytki i hamburgery, a dziecku proponuje się zdrowy i dietetyczny posiłek.
  • Wspólne zakupy możemy wykorzystać do nauki świadomego wybierania zdrowych produktów. Oczywiście wcześniej musimy wspólnie z dzieckiem nauczyć się, które produkty i dlaczego są korzystne, a których produktów i dlaczego należy unikać.
  • Posiłki powinny być spożywane regularnie, o stałych godzinach, najlepiej wspólnie z rodziną, przy stole i w spokoju.
  • Nie należy traktować jedzenia, a zwłaszcza słodyczy, jako nagrody ani jako argumentu w negocjacjach.
  • Nie należy zmuszać do jedzenia.
  • Warto, aby dziecko miało możliwość wyboru potrawy, którą chce zjeść. Jednak powinien to być wybór spośród maksymalnie dwóch propozycji zdrowych posiłków. Pytanie „na co masz ochotę?” jest niedopuszczalne.
  • Ważne jest ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem albo przy grach video i komputerze. W zamian zaplanuj wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Otyłe dziecko potrzebuje wsparcia i pomocy

Otyłe dziecko źle czuje się wśród rówieśników. Wsparcie rodziny jest bardzo ważne. Rodzice powinni poważnie traktować problem nadmiernej masy ciała dziecka, a jednocześnie unikać negatywnych komentarzy, krytyki albo wyśmiewania dziecka. Należy podkreślać wszystkie sukcesy dziecka, nie tylko dotyczące walki z nadwagą, ale również z każdej innej dziedziny. Do rodziców należy przygotowanie dziecka na to, że proces zrzucania wagi jest długotrwały i wymaga cierpliwości. Takie wsparcie jest konieczne, aby dziecko osiągnęło sukces w odchudzaniu.

Oprócz prawidłowo zbilansowanej diety i wsparcia rodziny, ważną sprawą jest zapewnienie aktywności fizycznej. Poprzez ćwiczenia fizyczne mamy wpływ na metabolizm tkanki tłuszczowej, kostnej, czynność układu nerwowego, krążeniowego, oddechowego, mięśniowego, poziomy hormonów, skład krwi, a nawet sferę psychiczną. Odpowiednio dobrany trening fizyczny jest integralną częścią skutecznego programu odchudzania.

Dodaj komentarz