Szczególne właściwości morwy białej

Morwa biała od setek lat jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. W medycynie chińskiej jest używana do obniżania gorączki, do leczenia kaszlu i do obniżania wysokiego ciśnienia krwi. Bogate w wartości odżywcze są wszystkie części tej rośliny: owoce, liście, gałązki i kora. Dostępne są nawet suplementy diety, które zawierają ekstrakt z morwy. Jednak specjaliści twierdzą, że suplementy diety są o wiele mniej efektywne od naturalnych ziół.

Odchudzanie to najpopularniejsze zastosowanie morwy białej. Najskuteczniejszy jest napar przygotowany z suszonych liści morwy białej. Do szklanki wsyp łyżkę wysuszonych i rozdrobnionych liści, a następnie zalej je wrzącą wodą. Przykryj szklankę i poczekaj około 10 minut, pij dwa razy dziennie. Tak samo przyrządzona herbatka z liści morwy białej jest doskonała dla diabetyków, ponieważ spowalnia wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku. Liście morwy białej są wykorzystywane do przygotowywania tradycyjnego napoju „Mon Tea”, który w krajach Dalekiego Wschodu jest uznany za najlepszą herbatę przeciwcukrzycową.

keto-actives

Wypicie przed posiłkiem herbaty z morwy hamuje glikemię poposiłkową, a tym samym zmniejsza wydzielanie insuliny. W efekcie węglowodany dostarczone wraz z posiłkiem wchłaniają się bardzo wolno i nie przekształcają się w tkankę tłuszczową. Zapobieganie wahaniom stężenia glukozy pomaga zapanować nad apetytem i pozbyć się permanentnej ochoty na słodycze.

Ponadto herbata z liści morwy białej dostarcza witamin z grupy B, które poprawiają jakość widzenia (ryboflawiny), poprawiają nastrój (tiaminy), są niezbędnej w produkcji krwinek czerwonych (pirydoksyny) i witaminy PP, która wspomaga funkcjonowanie mózgu.

Owoce morwy mają kształt podobny do jeżyn, a w smaku są słodko-kwaśne. Większość sklepów ma w swojej ofercie suszone owoce morwy, które doskonale smakują jako dodatek do muesli albo zdrowa przekąska. Można także kupić lub zrobić samodzielnie sok z morwy. Sok z morwy doskonale regeneruje po intensywnym treningu ze względu na zawartość witamin C, B i potasu.

Morwa zawiera też flawonoidy: kwercetynę, rutynę, kumarynę, a także fenolokwasy: kwas chlorogenowy i kwas kawowy. Dzięki wymienionym substancjom morwa ma duży potencjał antyoksydacyjny – neutralizuje wolne rodniki. Morwa zawiera więcej kwercetyny niż czerwona cebula! Warto jest wykorzystać przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości tego flawonoidu włączając morwę do swojego planu żywieniowego.

Zapobieganie chorobom układu krążenia, to kolejna właściwość rośliny, która jest bohaterem tego artykułu. Bogactwo antyoksydantów hamuje wzrost poziomu złego cholesterolu i podnosi poziom dobrego cholesterolu.

Kolejna dobra wiadomość dotyczy osób z chorobą Alzheimera. Ekstrakt z liści morwy hamuje tworzenie się białek, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu tej choroby.

Tak więc morwa to faktycznie cudowna roślina. Jedzenie owoców morwy oraz picie herbaty z liści morwy powinno się stać codziennym rytuałem.

Dodaj komentarz