Przewlekły ból dolnej części pleców

Dzisiaj zajmiemy się bólem pleców, który niektóre osoby odczuwają pomiędzy żebrami i pośladkami, czyli w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ten rodzaj bólu czasem sięga nawet do nóg. Może być określany jako przewlekły jeśli doskwiera przez co najmniej 2-3 miesiące, albo jako ostry jeśli pojawia się nagle i szybko ustępuje. Jak są przyczyny przewlekłego bólu pleców?

Ból pleców najczęściej jest sumą kilku czynników. Mogą to być przyczyny natury fizycznej (napięcie mięśni, podeszły wiek, obrażenia kręgosłupa), przyczyny natury psychicznej (napięcie psychiczne, stres, konflikty), czynniki związane z wykonywaną pracą albo stylem życia (nadwaga, siedzący tryb życia).

Ból pleców jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Mimo tego, że powoduje duże zamieszanie w życiu chorego, to z reguły nie jest niebezpieczny, pod warunkiem że nie jest spowodowany żadną poważną chorobą. Dlatego pierwszym krokiem po wystąpieniu objawów, powinna być rozmowa z lekarzem. Po prostym badaniu stanu fizycznego, lekarz prawidłowo zdiagnozuje rodzaj bólu i zaleci właściwe leczenie. W przypadku podejrzenia poważniejszych schorzeń będzie konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań.

Wykluczenie innych chorób jako przyczyny bólu pleców jest pierwszą dobrą wiadomością podczas wykonywania diagnozy. W takim przypadku należy rozpocząć fizjoterapię. Podczas odczuwania ostrego bólu pleców naturalne jest ograniczanie ruchu i wysiłku. Jednak w przypadku przewlekłego bólu, jedyną skuteczną drogą jest terapia ruchowa. Odpowiednio dawkowany ruch sprawia, że ból stopniowo ustępuje.

Nie każdy rodzaj aktywności fizycznej jest wskazany dla osób odczuwających ból dolnej części pleców. W tej kwestii najlepiej zasięgnąć fachowej porady fizjoterapeuty lub rehabilitanta. Podstawowym zadaniem treningu mięśni i ćwiczeń rozciągających jest wzmocnienie mięśni pleców i odciążenie kręgosłupa.

Ważne jest, aby po zakończeniu terapii ruchowej lub fizjoterapii nadal pozostać aktywnym fizycznie. Regularny wysiłek fizyczny jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania bólom pleców. Jednak nie ma potrzeby, aby zmuszać się do biegania albo chodzenia na siłownię, jeśli tego nie lubisz. Dla zachowania zdrowia wystarczą codzienne spacery albo wprowadzenie większej ilości ruchu w zwykłych czynnościach. Chodź po schodach zamiast korzystania z windy, zrezygnuj z jeżdżenia samochodem i na krótkich dystansach przemieszczaj się pieszo.

Dodaj komentarz