Jak rzucić palenie bez przybierania na wadze

Nie każdy przybiera na wadze, gdy rzuca palenie, jednak w większości przypadków pojawia się nadwaga. Przyrost masy ciała dotyczy szczególnie tych osób, które paliły dużą ilość papierosów (paczkę lub więcej dziennie) lub przez wiele lat (10 do 20 lat). Jedną z przyczyn przyrostu masy ciała jest zatrzymywanie wody, ale w tym przypadku nie musisz się martwić, gdyż organizm wróci do normy po kilku tygodniach. Jak uniknąć przybrania na wadze po rzuceniu palenia papierosów?

Pamiętaj, że nawet jeśli trochę przytyjesz, to i tak ryzyko związane z paleniem papierosów jest o wiele większe, a walka z nadwagą jest dużo łatwiejsza.

Aktywność fizyczna

Aby zapobiec przyrostowi masy ciała, musisz zwiększyć aktywność fizyczną. Pierwsze treningi będą trudne, gdyż palenie papierosów obniża wydolność organizmu. Mogą wystąpić problemy z oddychaniem, zadyszka i kaszel, które powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Aktywność fizyczna nie tylko ułatwi kontrolowanie wagi, ale także pomoże złagodzić inne skutki odstawienia nikotyny: brak energii, senność, stres, wzmożone łaknienie. Każdego dnia zaplanuj około pół godziny, które spędzisz aktywnie. Nie musisz chodzić do siłowni ani uprawiać sportu wyczynowo. Wystarczy więcej ruchu w codziennych czynnościach, jak na przykład: chodzenie po schodach, koszenie trawy lub zabawa z dziećmi.

Zdrowe jedzenie

Poprawianie nawyków żywieniowych pomoże poczuć się lepiej po rzuceniu palenia oraz zapobiegnie przybieraniu na wadze. Pamiętaj, aby zmiany wprowadzać stopniowo i systematycznie, ponieważ gwałtowna „rewolucja” może zwiększyć stres związany z rzucaniem palenia papierosów. Dobrym początkiem jest spożywanie różnych produktów spożywczych każdego dnia i zadbanie o regularność posiłków. Aby uniknąć dodatkowego podjadania w wyniku rzucenia palenia, nie próbuj rzucić palenia w stresującym okresie. Stres jest główną przeszkodą, którą będziesz pokonywać w tym okresie. Aby ułatwić sobie zadanie, zapoznaj się z technikami radzenia sobie ze stresem.

Kontrolowanie ochoty

Po rzuceniu palenia ważne jest, aby nauczyć się panować nad ochotą sięgnięcia po papierosy oraz ochotą na jedzenie. Według specjalistów, silna potrzeba zapalenia papierosa trwa zaledwie parę minut. Możesz nauczyć się, jak przekierować głód na inne zajęcie. Głód zwykle mija po zajęciu się inną czynnością, która jest wystarczająco ciekawa i zajmująca uwagę. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, będziesz umiał zastąpić palenie innymi czynnościami, które zajmą twoje ręce i usta, a przede wszystkim twój umysł.

Jeśli nie możesz powstrzymać się od przekąsek, to sięgaj po owoce, warzywa lub gumę do żucia – w ten sposób zaspokoisz wszelkie słodkie zachcianki. Ogranicz picie kawy, herbaty i innych napojów, które zawierają kofeinę. Kofeina pogłębia nerwowość, która może towarzyszyć odstawieniu nikotyny. Dobrze się wyspiaj. Kiedy człowiek jest zmęczony, wówczas szybciej sięga po papierosy i jedzenie. Unikaj nerwowości, głodu, zmęczenia i smutku. Być może uspokojenie odnajdziesz w medytacji albo w spacerowaniu.

Palenie to czynność, do której przyzwyczaiłeś się w ciągu wielu lat trwania nałogu. Teraz musisz znaleźć coś, co zastąpi palenie. Odszukaj sposób na relaks i rób to konsekwentnie. Uzyskaj wsparcie i zachętę. Gdy pojawi się chęć zapalenia, może pomóc rozmowa z przyjacielem na jakiś inny temat. Staraj się unikać sytuacji, które kuszą cię do palenia, takich jak picie alkoholu lub spotykanie się w barze. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o środku zastępującym nikotynę. Nikotynowa guma do żucia lub plaster nikotynowy mogą pomóc w zapobieganiu nawrotom nałogu. Specjaliści twierdzą, że guma nikotynowa zmniejsza przyrost masy ciała.

Pozytywne nastawienie

Znajdź przyczynę, z powodu której rzucasz palenie. Może to być na przykład uzyskanie zdrowia. Po rzuceniu palenia będziesz swobodnie oddychać i sprawniej się poruszać, a wszystkie potrawy będą smakować lepiej. Nie panikuj jeśli przybierzesz na wadze. Twoje zdrowe nawyki pomogą stracić wagę w ciągu kilku tygodni albo miesięcy.

Dodaj komentarz