Co warto wiedzieć o błonniku pokarmowym

Większość ekspertów podkreśla duże znaczenie błonnika w zdrowej diecie, ponieważ odgrywa on bardzo istotną rolę w trawieniu i, gdy jest spożywany w odpowiednich ilościach, jest bardzo skuteczny w zapobieganiu wielu chorobom. Co to jest błonnik pokarmowy i jak możemy się upewnić, że konsumujemy go wystarczająco dużo?

Źródłem błonnika pokarmowego są pokarmy pochodzenia roślinnego. Człowiek nie trawi błonnika pokarmowego, który przemieszcza się przez przewód pokarmowy, absorbując wodę i pomagając w prawidłowym usuwaniu odpadów.

Błonnik pokarmowy dzieli się na dwa rodzaje: rozpuszczalny w wodzie i nierozpuszczalny w wodzie. Ten drugi przechodzi przez przewód pokarmowy praktycznie nienaruszony. Żywność roślinna zawiera oba rodzaje błonnika, jednak w różnych ilościach.

Owoce, warzywa i produkty sojowe są bogate w błonnik rozpuszczalny, który obniża poziom złego cholesterolu i pomaga regulować poziom cukru we krwi. Błonnik pokarmowy rozpuszczalny w wodzie zapobiega chorobom serca i cukrzycy.

Błonnik pokarmowy nierozpuszczalny w wodzie możemy czerpać z ryżu, pszenicy i otrębów kukurydzianych. Ten rodzaj żywności pochłania wodę, która zmiękcza stolec, zapobiega zaparciom i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.

Skąd brać błonnik pokarmowy?

Niezależnie od tego, czy błonnik pokarmowy jest rozpuszczalny, czy nierozpuszczalny, zawsze zwiększa objętość posiłków, dzięki czemu prędzej odczuwamy sytość i w ten sposób możemy uniknąć przejedzenia się. Jest to szczególnie doceniane przez osoby, które próbują schudnąć i którym zależy na utrzymaniu zdrowego tryb życia.

Zapewnienie odpowiedniej ilości błonnika w diecie jest stosunkowo łatwe.

Jedyne o co trzeba dbać, to podejmowanie zdrowych wyborów żywieniowych. Na przykład, możesz zwiększyć ilość błonnika pokarmowego w swojej diecie rezygnując z białego pieczywa i zastępując je pieczywem pełnoziarnistym. Inny dobry sposób to jedzenie brązowego ryżu, który jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, a poza tym jest o wiele smaczniejszy od białego ryżu.

Dużą ilość nierozpuszczalnego błonnika zawierają skórki owoców i warzyw, więc jedz je tak często, jak to tylko możliwe. Owoce takie jak banany, rodzynki i truskawki są również wartościowym pokarmem, który dostarcza mnóstwo błonnika pokarmowego. Można je jeść jako przekąski zamiast bezwartościowych słodyczy. No i oczywiście warzywa powinny być składnikiem każdego posiłku.

Wybór żywności bogatej w błonnik z pewnością jest ważnym czynnikiem w uzyskaniu lepszego zdrowia. Należy jednak pamiętać, że zwiększając spożycie błonnika, trzeba pić dużo wody, aby błonnik prawidłowo spełnił swoje zadanie. Jeśli nie dostarczymy wystarczającej ilości płynów, mogą pojawić się problemy z pracą układu pokarmowego i między innymi zaparcia.

2 thoughts on “Co warto wiedzieć o błonniku pokarmowym

  • 26 kwietnia 2018 o 13:35

    Błonnik to właśnie jest to co mi pomogło na moje duże zaparcia, które doprowadziły do koszmarnych hemoroidów. Na początku wprowadziłam go za dużo i dodatkowo dostałam wzdęć i bóli brzucha. Teraz wiem, że trzeba go wprowadzać do diety powoli. To co mnie pomaga to polecony przez gastrologa Bioipron z błonnikiem z babki jajowatej. Żywe kultury bakterii dbają o prawidłową mikroflorę jelit a błonnik radzi sobie z zaparciami. Już po dwóch tygodniach brania zaczęło działać.

  • 27 lutego 2021 o 14:42

    Moja osobista rada to zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw, a nie błonnik w postaci suplementu diety. Właściwie zbilansowana dieta ma wiele zalet zdrowotnych, ale należy ją stosować regularnie i przez długi czas – a właściwie przez całe życie. Jeśli więc masz nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego i potrzebujesz szybko uzupełnić niedobór błonnika, to dobrym pomysłem jest stosowanie błonnika w postaci skondensowanej, w postaci proszku lub w postaci kapsułek – ale tylko na kilka tygodni lub miesięcy.

Dodaj komentarz