Przyczyny i możliwości leczenia bólu kolana

Każdy rodzaj bólu jest trudny do zniesienia, ale ból w kolanie może powodować dodatkowe komplikacje, ponieważ ogranicza zdolność do poruszania się. Konieczność ograniczenia codziennej aktywności powoduje wiele dyskomfortu. Badania pokazują, że około 30 procent osób, które odwiedzają lekarzy każdego roku, zgłasza problemy z kolanami.

Największy odsetek kontuzji kolana dotyczy profesjonalnych sportowców lub osób prowadzących aktywny tryb życia, ale problemy z kolanami mają również inne osoby, które ze sportem nie mają nic wspólnego. Jedną z głównych przyczyn uszkodzenia kolana są gwałtowne ruchy łącznie z przeciążeniem stawu kolanowego. Dlatego właśnie, ból kolana jest częstą dolegliwością u sportowców. Kolano to największy staw naszego szkieletu, który musi wytrzymywać bardzo duże obciążenia.

Inną częstą przyczyną bólu kolana są fizyczne uszkodzenia. Uszkodzenie kolana mogą spowodować upadki, skoki z dużych wysokości, wypadki komunikacyjne i wiele innych czynników. Sportowcy są bardzo podatni na kontuzje kolana, ponieważ są bardzo aktywni a ich ciało funkcjonuje na granicach wytrzymałości. Przekroczenie granicy wytrzymałości skutkuje uszkodzeniem ciała, jak na przykład kontuzja kolana. Gracze koszykówki są podatni na uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, co zwykle jest konsekwencją uszkodzenia więzadeł znajdujących się w kości piszczelowej i kości udowej. Tak samo narażone na uszkodzenie kolana są osoby, które wykonują powtarzalne czynności nadmiernie obciążające staw kolanowy.

Kolejna przyczyna bólu kolana, to zapalenia ścięgna. Kiedy ścięgna są eksploatowane zbyt intensywnie, stają się podatne na infekcje. W efekcie powstania infekcji, może pojawić się ból w okolicy kolana. Choroba zwyrodnieniowa stawów, która jest chorobą degeneracyjną występującą u osób w wieku po 50 roku życia, jest również przyczyną bólu kolana. Jest to zaburzenie, które powstaje w wyniku zdegenerowania chrząstki, będącego efektem niezdrowego trybu życia.

Pierwszym krokiem do zniwelowania bólu kolana, jest zaprzestanie działań, które pogarszają ból. Jeśli ból jest wynikiem świeżego urazu, ulgę przyniesie owinięcie kolana elastycznym bandażem. Pomocne w zmniejszeniu bólu jest również korzystanie z laski, która odciąży uszkodzone kolano i przyspieszy gojenie.

Dobre efekty w leczeniu bólu kolana przynosi fizjoterapia. Ćwiczenia pomagają zmniejszyć ból kolana. Rehabilitacja powinna być delikatna i systematyczna. Pływanie jest jednym z najlepszych zajęć, gdy doświadczasz bólu w kolanie. Pływanie nie wiąże się z obciążeniem i dlatego nie powoduje naprężeń w okolicy kolana.

Jeśli ból kolana jest trudny do zaakceptowania, nie pozostaje nic innego jak zasięgnąć profesjonalnej porady. W przypadku dużego uszkodzenia stawu kolanowego, zbyt długie czekanie może spowodować, że sytuacja pogorszy się.

Dodaj komentarz