Ból biodra nie pozwala spać w nocy

Ból bioder może ograniczyć codzienne czynności, takie jak chodzenie po schodach lub wstawanie z pozycji siedzącej. W miarę pogłębiania się zwyrodnienia stawu, może nawet dojść do sytuacji, kiedy ból będzie przerywał sen w nocy. Jeśli ból stawu nie pozwala ci spać, to najwyższy czas aby znaleźć definitywne rozwiązanie problemu. Według ortopedów, chirurgiczna wymiana stawu biodrowego jest jedyną procedurą, która daje ponad 90% pewności na skuteczne pozbycie się bólu.

Decyzję dotyczącą całkowitej lub częściowej wymiany stawu biodrowego podejmuje się na podstawie odczuwanych objawów: nasilenia bólu, stopnia niepełnosprawności, stopnia uszkodzenia stawu biodrowego. Technologia wszczepiania endoprotezy stawu biodrowego jest sukcesywnie udoskonalana, a liczba wykonanych zabiegów wzrasta z roku na rok. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o poddaniu się operacji chirurgicznej, lekarz powinien rozważyć inne metody leczenia, takie jak na przykład fizykoterapia albo leki przeciwbólowe.

Jak zmniejszyć ból stawu biodrowego?

  • Bardzo ważne jest utrzymanie zdrowej wagi ciała. Nadmiernie obciążone stawy są podatne na uszkodzenia i zużywają się szybciej. Dlatego jeśli masz nadwagę, konieczne zrzuć zbędne kilogramy. Utrata nadwagi przyniesie korzyści całemu ciału – sercu, mózgowi, mięśniom i kościom.
  • Następny istotny element w walce z bólem stawów to ćwiczenia fizyczne, które faktycznie mogą przynieść ulgę w bólu. Należy unikać ćwiczeń, które powodują ostry ból. Najlepiej wykonywać ćwiczenia pod kontrolą doświadczonego fizjoterapeuty.
  • Jeśli poczujesz ostry ból, daj sobie odpowiednią ilość czasu na odpoczynek i regenerację. Odpoczynek powinien trwać przez co najmniej 24 do 48 godzin, zanim powrócisz do poprzedniego poziomu aktywności.
  • Okłady z lodu przynoszą ulgę, jeśli ból jest spowodowany stanem zapalnym w stawie. Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, okłady z lodu można stosować nawet cztery lub pięć razy dziennie przez około 15 minut.
  • Suplementy diety mogą przyspieszyć regenerację uszkodzonej chrząstki i złagodzić ból stawu. Najbardziej użyteczne są produkty zawierające w składzie glukozominę i chondroitynę.
  • Pomocne mogą być także leki przeciwbólowe. Ogólnodostępne środki z ibuprofenem pomogą w zwalczaniu stanów zapalnych i zmniejszaniu bólu.

Implant stawu biodrowego

Po wyczerpaniu innych metod leczenia wymienionych powyżej, jedynym wyjściem będzie poddanie się operacji chirurgicznej polegającej na wszczepieniu implantu stawu biodrowego. Wymiana stawu biodrowego jest zwykle wykonywana w ciężkich stanach, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, złamanie biodra albo nowotwór kości. Po wyczerpaniu innych metod leczenia wymienionych powyżej w celu złagodzenia objawów, może się okazać konieczna operacja. Istnieją pewne warunki, które wykluczają możliwość wymiany stawu biodrowego: choroba Parkinsona, wysokie ryzyko zakażenia i ogólnie zły stan zdrowia.

Po wymianie stawu biodrowego następuje bardzo ważny etap leczenia, czyli fizjoterapia. Najskuteczniejsze są ćwiczenia, które zwiększają zakres ruchów i wzmacniają mięśnie, nie obciążając zbytnio stawu. Celem fizjoterapii jest zwiększenie ogólnej sprawności i zwiększenie krążenia krwi. Dobre efekty daje spacerowanie, jazda na rowerze, pływanie lub narciarstwo biegowe.

Pamiętaj, że nie wszystkie dolegliwości stawu biodrowego muszą kończyć się wszczepieniem implantu. Wiele osób jest w stanie poradzić sobie z bólem, wprowadzając zmiany stylu życia i sposoby, które wymieniliśmy powyżej.

Dodaj komentarz