Alternatywne sposoby leczenia żylaków

Pojawienie się żylaków wywołuje zaniepokojenie u większości osób. Na początku żylaki nie są źródłem żadnych dolegliwości, jednak w miarę rozwoju choroby pojawia się ból i dyskomfort. Czasami ten stan prowadzi do poważniejszych problemów zdrowotnych. Żylaki mogą być również oznaką poważnych zaburzeń układu krążenia. Jakie są sposoby leczenia żylaków?

Czynniki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwinięcia się żylaków.

  • Zaawansowany wiek.
  • Problemy żylne w rodzinie lub wrodzone dysfunkcje zastawek żył.
  • Zmiany hormonalne, które pojawiają się w okresie dojrzewania płciowego, ciąży i menopauzy lub mogą być efektem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub innych leków zawierających estrogen i progesteron.
  • Otyłość, nadwaga.
  • Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej i inne podobne czynniki, które osłabiają zastawki żył.
  • Ekspozycja na słońce, która może powodować pajączki żylne na policzkach lub nosie u osób o jasnej karnacji.

Na wczesnym etapie rozwoju żylaki nie powodują żadnych dolegliwości. Wraz z upływem czasu mogą pojawić się uciążliwe objawy: ból, uczucie zmęczenia nóg, obrzęk, drętwienie, swędzenie, wysypka. Żylaki zwykle nie są leczone, dopóki nie powodują poważniejszych dolegliwości i zmian chorobowych. Warto jest stosować naturalne sposoby zapobiegania żylakom, gdyż ciężkie żylaki mogą powodować inne poważne problemy zdrowotne. Nadmierne gromadzenie krwi w żyłach, które spowalnia powrót krwi do serca może być powodem powstawania zakrzepów krwi i poważnych stanów zapalnych. Na skórze wokół żylaków może pojawić się owrzodzenie skóry. Inne objawy obejmują podrażnienia, obrzęki i bolesne wysypki na skórze.

Sposoby zapobiegania żylakom i leczenia żylaków.

  • Ćwicz regularnie, aby poprawić krążenie krwi i wzmocnić żyły.
  • Kontroluj wagę ciała, aby uniknąć nadmiernego obciążenia nóg.
  • Nie krzyżuj nóg podczas siedzenia.
  • Unikaj stania lub siedzenia przez dłuższy czas.
  • Unikaj noszenia ciasnej, uciskającej odzieży, zwłaszcza w okolicy talii, pachwin i nóg.
  • Jedz pokarmy bogate w błonnik, unikaj nadmiaru soli i cukru.
  • Chroń skórę przed promieniami słonecznymi stosując krem przeciwsłoneczny.

Leczenie żylaków polega na stosowaniu naturalnych środków, które mogą zmniejszyć żylaki lub na poddaniu się zabiegowi w celu zamknięcia lub usunięcia żył.

Skleroterapia to niechirurgiczna procedura, w której usunięcie żylaków dokonuje się poprzez wstrzyknięcie środków chemicznych, które powodują zamknięcie naczyń krwionośnych.

Ligacja żył to operacja chirurgiczna, w której wykonuje się nacięcia żyły i zawiązanie końcówki. Celem zabiegu jest odcięcie dopływu krwi do żylaków, co z kolei powoduje, że stają się one mniej widoczna.

Flebektomia ambulatoryjna polega na wykonaniu niewielkich nakłuć lub nacięć, przez które usuwa się żylaki. Nacięcia są tak małe, że nie są wymagają szycia, a rany goją się bez widocznych blizn.

EVLT to zabieg laserowy, który nagrzewa wnętrze żyły, co powoduje jej zamknięcie i zniknięcie. To leczenie wymaga umieszczenia bardzo cienkiego włókna laserowego w uszkodzonej żyle podstawowej. Podwyższenie temperatury żyły w celu jej usunięcia wykorzystuje się także w zabiegach z wykorzystaniem radiofrekwencji.

W celu usunięcia pajączków żylnych stosuje się zabieg polegający na naświetlaniu promieniem lasera, co skutkuje zniknięciem naczynia krwionośnego. Ten rodzaj leczenia jest bardzo popularny, ponieważ nie ma tu kłucia igłami ani wykonywania nacięć skóry. Zabiegi laserowe trwają od 15 do 20 minut. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, potrzebne są od dwóch do pięciu zabiegów. Pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności bezpośrednio po leczeniu. W przypadku pajączków większych niż 3 mm terapia laserem nie jest praktykowana.

Kremy i naturalne substancje, które mogą poprawić wygląd żylaków i pajączków, to między innymi: olejek lawendowy, aloes, witamina K, witamina E, liposomy.

Dodaj komentarz