Mikroflora jelitowa a zaburzenia nastroju i depresja

Czy wiesz o tym, że stan zdrowia układu pokarmowego ma bezpośredni związek z twoim nastrojem, a zaburzenia behawioralne mogą wynikać ze złego stanu jelit?

Badania potwierdzają, że zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej sprzyjają nadmiernej kolonizacji jelit przez niekorzystne bakterie, które wytwarzają toksyny niszczące nerwy, i które mogą być przyczyną powstania złego nastroju i depresji. Wykryto, że pewne szczepy bakterii jelitowych są bezpośrednio powiązane z konkretnymi zaburzeniami neurologicznymi.

restilen

W badaniach oceniających mikroflorę jelit, zidentyfikowano większą ilość bakterii z grupy Clostridium w jelitach osób z zaburzeniami nastroju. Flora bakteryjna jelit u osób mających neurologiczne zaburzenia behawioralne składała się z innych gatunków, niż w przypadku osób zdrowych.

Korelacja pomiędzy jelitami i mózgiem.

Łagodna depresja to powszechna forma zaburzenia nastroju, która wynika z neuronowych zakłóceń związanych z dysfunkcją układu immunologicznego. Uważa się, że stosowanie probiotyków jest pomocne w leczeniu depresji. Szczególne właściwości przeciwdepresyjne mają bakterie wytwarzające kwas mlekowy (Lactobacillus). Badania wykazują, że gatunki bifidobakterii, które odżywiają się fruktooligosacharydami (probiotyki), są silnymi antydepresantami i wykazują działanie łagodzące depresję. Mechanizm działania jest związany z redukcją czynników wywołujących infekcje oraz regulacją metabolizmu tryptofanu.

Te same probiotyki wykazują działanie łagodzące łagodną depresję, która często występuje po zawale serca. Oprócz przywrócenia integralności bariery w błonie śluzowej przewodu pokarmowego, probiotyki pomagają w leczeniu depresji poprzez redukcję ilości białek wywołujących infekcje. Zostało także udowodnione, że suplement diety, które zawierają duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 (OMEGA+++) są skuteczne przy łagodzeniu depresji.

Źródło bakterii korzystnych dla jelit i mózgu.

Preparat DIGESTIVE+++ zawiera szczep bakterii Lactobacillus należący do gatunku Bacillus Coagulans. Dodatkowo zawiera korzystne prebiotyki (fruktooligosacharydy i topinambur), które pomagają bifidobakteriom skolonizować jelita. Zgodnie z wynikami badań, oba te szczepy korzystnych bakterii pomagają osiągnąć poczucie zadowolenia, dobrego nastroju i zredukować niepokój. Preparat zawiera także pełną gamę enzymów trawiennych, które ułatwiają przyswajanie witamin i minerałów oraz wspomagają trawienie tłuszczów i białka w celu 100% asymilacji. Jedna kapsułka przy każdym posiłku, jest łatwym sposobem zachowania zdrowego przewodu pokarmowego, lepszego samopoczucia i dobrego nastroju.

Reakcja na niepokój i stres.

Łagodne stany lekowe i stres – to typowe formy zaburzeń nastroju, które są efektem zmian w układzie nerwowym, hormonalnym i immunologicznym. Czynniki powodujące stres, między innymi bodźce chemiczne, biologiczne lub środowiskowe, mogą również uaktywniać przysadkę mózgową. Czynniki które wywołują lęk i stres, obejmują silne i łagodne dysfunkcje jelit. Potwierdza to hipotezę, że neuroprzekaźniki i czynniki immunologiczne, dotyczą zarówno mózgu, jak i jelit.

Naturalna i pożyteczna flora jelitowa korzystnie oddziałuje na połączenia nerwowe i podnosi poziom serotoniny – hormonu szczęścia. Tak więc, infekcje jelitowe mogą nasilać lęki, a korzystne probiotyki mogą pomóc w przywróceniu spokoju.

Dodaj komentarz