Witamina K2 dla zdrowego serca

Badania wykazały, że większość populacji zachodniej cierpi na niedobór witaminy K2. Czy ten fakt ma związek z chorobami serca? Główną przyczyną zawału serca jest powstawanie płytki miażdżycowej, a głównym składnikiem złogów miażdżycowych jest wapń. Dlaczego wapń odkłada się w naczyniach krwionośnych i jak przeciwdziałać temu zjawisku?

Zwapnienie tętnic jest uważane za nieodwracalny proces, które jest efektem starzenia. Jednak niedawne badanie wykazało, że osoby przyjmujące witaminę K2 nie doświadczają zwapnienia tętnic mimo podeszłego wieku, a ich naczynia krwionośne zachowują pełną elastyczność.

Organizm jest wyposażony w naturalny mechanizm, który nie dopuszcza do odkładania się wapnia w ściankach naczyń krwionośnych. Jednak, aby ten mechanizm mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebna jest witamina K2, która jest najsilniejszym naturalnym inhibitorem procesu wapnienia. Przy udziale witaminy K2, specjalne białko wiąże wapń i zapobiega jego krystalizacji, między innymi w ścianach naczyń krwionośnych serca, nerek i płuc.

Przewlekły niedobór witaminy K2 nie wywołuje żadnych, gwałtownych objawów. Dlatego deficyt witaminy K2 z reguły nie jest rozpoznawany.

Jak dostarczyć witaminę K2?

OMEGA+++ zawiera kwasy tłuszczowe omega 3 dla zdrowia serca i zdrowia stawów, ma właściwości przeciwzapalne i poprawia pracę pamięci. Jednak, w kontekście tego artykułu najważniejszy jest fakt, że ten suplement diety zawiera witaminę K2 w aktywnej postaci, która przyczynia się do zdrowia serca i naczyń krwionośnych. Witamina K2 nie jest wytwarzana przez organizm i należy ją dostarczyć w ramach diety.

Istnienie witaminy K2 zostało odkryte w 1929 roku, a dopiero wiele lat później określono jej funkcję w organizmie. W latach 70. XX wieku uznano ją za czynnik konieczny do tworzenia kości. W 2008 roku odkryto, że witamina K2 jest niezbędna w procesie redukcji złogów wapnia, które przyczyniają się do zwapnienia tętnic i ataków serca. Niedobór tej witaminy może powodować upośledzenie kości i układu krążenia, a objawy niedoboru są widoczne dopiero po wieloletnim okresie trwania deficytu.

Zalecana dzienna dawka witaminy K2 dla dorosłych osób wynosi około 1 mikrogram na kilogram masy ciała. Jednak do aktywacji wszystkich białek zależnych od witaminy K2, potrzebna jest większa ilość tej witaminy. Między innymi proces wiązania wapnia w kościach oraz zapobieganie gromadzeniu się płytki miażdżycowej – wymagają wyższych dawek.

Oprócz suplementacji witaminy K2, zaleca się stosowanie zrównoważonej diety, zwierającej ryby, mięso, ser, masło i sfermentowane produkty sojowe, które również zawierają witaminę K2.

Dodaj komentarz