Omega 3 i omega 6 dla zdrowych oczu

Sygnały z oka do mózgu są przekazywane za pośrednictwem nerwu wzrokowego, który jest umiejscowiony za siatkówką oka. Jakość widzenia zależy od kondycji nerwu wzrokowego. Włókna nerwowe składają się z ogromnych, wydłużonych komórek, których membrany są zbudowane z niezbędnych kwasów tłuszczowych. Zdrowie oczu w bardzo dużym stopniu zależy od tego, czy w pożywieniu dostarczamy odpowiednie tłuszcze.

Wraz z wiekiem dopływ krwi do oka jest coraz słabszy i dlatego starsze osoby nie widzą wyraźnie. Bardzo ważnym elementem oka jest siatkówka, ponieważ na jej powierzchni jest wytwarzany „obraz” tego co widzimy, który jest następnie przekazywany do mózgu. Naczynia krwionośne, które odżywiają siatkówkę i nerw wzrokowy, muszą być w idealnym stanie – a o to najlepiej dbają kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6.

Spożywanie kwasów omega 3 w ramach diety przyczynia się do znacznej poprawy objawów suchego oka.

Jak zachować dobry wzrok?

Najnowsze badania potwierdzają korzyści dla zdrowia oczu wynikające ze spożywania kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. National Eye Institute ocenił dietę prawie 2000 osób w okresie 12 lat i stwierdził, że osoby, które spożywały większą ilość zdrowych kwasów tłuszczowych omega we właściwych proporcjach, mają lepszą jakość widzenia i zdrowsze oczy. Według danych udostępnionych prze Unię Europejską, dzienna dawka DHA, która podtrzymuje dobry wzrok, to 250 mg.

Kwasy tłuszczowe omega, takie jak EPA i DHA, muszą być pozyskiwane dzięki zrównoważonej diecie lub suplementacji, ponieważ nasz organizm ich nie produkuje. OMEGA+++ zawiera kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9 (EPA, DHA i gamma kwas linolowy) w proporcjach, które są najbardziej skuteczne. Ponadto do kapsułki dodano wysokiej jakości olej rybi, olej z ogórecznika, ekstrakt z zapłodnionych jaj ptasich i mikro-aktywny koenzym Q10.

Jeśli dużo czasu spędzasz przed ekranem komputera, to oprócz stosowania suplementów omega 3 i omega 6, pamiętaj o działaniach zapobiegawczych, które wymieniamy poniżej.

  • Dopilnuj aby odpowiednio zorganizować przestrzeń podczas pracy przed komputerem. Usiądź pół metra od ekranu. Monitor powinien znajdować się nieco poniżej poziomu oczu. Pamiętaj, że zbyt duża jasność lub kontrast ekranu są szkodliwe dla wzroku.
  • Chroń oczy przed bezpośrednim silnym światłem. Korzystaj z okularów ochronnych lub przeciwsłonecznych.
  • Zastosuj się do zasady 20-20-20: co 20 minut zrób przerwę trwającą 20 sekund i skieruj wzrok na przedmiot znajdujący się 20 razy dalej niż ekran monitora.
  • Często mrugaj, unikaj kierowania nawiewu powietrza bezpośrednio na twarz oraz przebywania w przeciągu, a jeśli to konieczne, stosuj nawilżające krople do oczu.
  • Raz do roku kontroluj swój wzrok u okulisty.

Dodaj komentarz