Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą, która często występuje u osób w podeszłym wieku. Uważa się, że wieloletnie narażenie na działanie promieni słonecznych, może zwiększyć ryzyko powstania związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Przyczyną tej sytuacji jest proces utleniania odbywający się pod wpływem działania promieniowania UV. Jak zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej?

Plamka żółta jest centralną częścią siatkówki oka, która jest odpowiedzialna za najbardziej precyzyjne widzenie najmniejszych detali i szczegółów. Z wiekiem plamka żółta może stawać się coraz cieńsza i coraz bardziej krucha. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do ślepoty. Jeśli schorzenie to nie jest leczone, trzeba brać pod uwagę fakt, że może nastąpić utrata wzroku.

Tak samo, jak wszystkie inne organy, również plamka żółta jest narażona na działanie wolnych rodników. Podatność plamki żółtej na stres oksydacyjny zwiększają takie czynniki, jak wysokie zapotrzebowanie na tlen oraz intensywne światło. Plamka żółta jest bardzo bogato ukrwiona a w jej komórkach zachodzą intensywne procesy przemiany materii. Zapotrzebowanie komórek tej tkanki na tlen oraz na energię jest bardzo wysokie a produkty uboczne przemiany materii muszą być usuwane wyjątkowo skutecznie i szybko.

Odpowiednia dieta może uzupełnić niedobór antyoksydantów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania plamki żółtej. Uważa się, że najbardziej cenne składniki odżywcze poprawiające funkcjonowanie plamki żółtej, to koenzym Q10, tauryna, kwas alfaliponowy, luteina, zeaksantyna, cynk, selen, mangan i miedź.

Ostatnim odkryciem jest inny składnik diety, który może mieć istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia starczego zwyrodnienia plamki żółtej. Badania kliniczno-kontrolne przeprowadzone w USA wykazały związek pomiędzy zwiększeniem spożycia kwasów tłuszczowych omega 3 a obniżeniem ryzyka wystąpienia AMD u osób, których dieta jest uboga w kwas linolowy. Natomiast badania oczu przeprowadzone w Australii potwierdziły efekt ochronny kwasów tłuszczowych n-3 wśród osób, których dieta zawierała duże ilości kwasów tłuszczowych omega 3.

Wykazano także, że przyjmowanie dużej dawki antyutleniaczy i cynku może zmniejszyć ryzyko zachorowania na AMD o około 25% a stosowanie witaminy C, witaminy E i cynku przyczynia się do zachowania dobrego wzroku u osób w podeszłym wieku. Pomimo, że nie istnieje żaden w pełni udowodniony sposób zapobiegający AMD, to jednak stosowanie środków opóźniających wystąpienie tej choroby i łagodzących jej przebieg, wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem problemu.

Dodaj komentarz