Jakie znaczenie dla zdrowia dziecka ma sposób urodzenia?

Przed narodzinami, przewód pokarmowy noworodka jest sterylny. Bezpośrednio po porodzie zostaje on zasiedlony drobnoustrojami, które znajdują się w przewodzie pokarmowym i w pochwie matki. Tak dzieje się w przypadku porodu naturalnego. A co w przypadku cesarskiego cięcia?

Okazuje się, że niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie doświadczają opóźnionej kolonizacji przez pożyteczne mikroorganizmy jelitowe. Te dzieci posiadają przede wszystkim bakterie, które pochodzą ze skóry. I z tego powodu są one bardziej narażone na rozwój zaburzeń immunologicznych. Wiele czynników ma wpływ na kolonizację mikroflory jelitowej u niemowląt: warunki otaczające okres prenatalny, czas i sposób porodu, dieta, wiek matki, palenie tytoniu, środowisko domowe, status społeczno-ekonomiczny, karmienie piersią, stosowanie antybiotyków. Brak pożytecznych bakterii w jelitach wiąże się z rozwojem chorób wieku dziecięcego, które mogą utrzymywać się w wieku dorosłym – astma, zaburzenia alergiczne (atopowe zapalenie skóry, swędzenie skóry, katar), immunologiczne choroby zapalne, cukrzyca, otyłość i egzema.

Czynniki wpływające na kolonizację mikroflory jelitowej u niemowląt i dzieci

  • Stres podczas ciąży jest jedną z przyczyn niskiej liczby pożytecznych bakterii (np. Bifidobacteria, Lactobacillus) u dziecka. Skutkiem tego może być rozwój alergii.
  • Zażywanie przez matkę probiotyków podczas ciąży zwiększa szansę na prawidłowe skolonizowanie jelit dziecka przez pożyteczne bakterie. Wpływa to zwiększenie różnorodności bakterii jelitowych i zmniejszenie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych.
  • Stosowanie antybiotyków przez matkę podczas ciąży opóźnia i ogranicza kolonizację układu pokarmowego dziecka przez pożyteczne mikroorganizmy. Skutki to, między innymi, zwiększone reakcje alergiczne (astma, uczulenie alergiczne, alergiczny nieżyt nosa), zaburzenia jelit.
  • Poród poprzez cesarskie cięcie zmniejsza szanse prawidłowego skolonizowania jelit u dziecka i podwyższa ryzyko zasiedlenia się patogenów w jelitach. Powoduje to zwiększenie ryzyka astmy, reakcje alergiczne, problemy z wczesnym pojawieniem się cukru we krwi, otyłość, nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
  • Poród zgodny z naturą zwiększa zróżnicowanie mikroorganizmów dostarczonych dziecku i jest najbardziej korzystny dla zdrowia dziecka.

Jak możemy poprawić jakość mikroorganizmów zasiedlających jelita?

Jeszcze całkiem niedawno, najlepszym sposobem na wzbogacenie flory bakteryjnej jelit, było spożywanie odpowiedniego pożywienia. Sfermentowane warzywa (marynaty, kimchi, kapusta kiszona), fermentowane mleko i produkty sojowe (ser, jogurt, tofu, miso) – przed uprzemysłowieniem i powszechnym wprowadzeniem pasteryzacji, były to najzdrowsze źródła pożytecznych bakterii, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego.

Bez względu na to, w jaki sposób pojawiliśmy się na tym świecie, możemy skutecznie zadbać o zdrowie przewodu pokarmowego. Możemy jeść naturalnie sfermentowaną żywność, utrzymywać zdrowy styl życia i korzystać z wartościowych suplementów diety.

DIGESTIVE+++ zawiera probiotyki, które Światowa Organizacja Zdrowia uznała za korzystnie wpływające na zdrowie. Ponadto ten suplement diety zawiera prebiotyki, a także pełen zakres enzymów rozkładających białka, węglowodany i tłuszcze w celu optymalnego przyswojenia i wchłaniania składników odżywczych.

Dodaj komentarz