Czy suplementację białka można ulepszyć?

Jest dobrze znanym faktem, że sportowcy lub osoby, które regularnie uprawiają sport o umiarkowanym nasileniu, powinny stosować suplementy białka. Twierdzi się, że zażywanie suplementów białka przez okres około ośmiu tygodni, powoduje poprawienie wydolności fizycznej oraz wzmocnienie i rozbudowanie masy mięśniowej. Czy istnieje możliwość dodatkowego poprawienia przyswajania białka w układzie pokarmowym i podniesienia wydolności oddechowej organizmu?

Suplementacja białka zwiększa masę mięśniową i wydajność.

Suplementacja probiotykami stosowana równolegle z suplementacją białka może poprawić również sprawność fizyczną, ponieważ specyficzne probiotyki mogą pomóc w niektórych funkcjach metabolicznych, na przykład w rozpadzie białka w jelitach. Uważa się także, że taki tryb suplementacji poprawia wydolność oddechową i sprawność układu trawiennego.

Wykonano badania, które miały na celu ocenę wyników sportowych przy jednoczesnym spożywaniu suplementu białkowego lub białka z suplementem probiotycznym. Wyniki pokazały, że probiotyki uzupełnione białkiem zmniejszyły liczbę, ciężkość i czas trwania infekcji dróg oddechowych i dolegliwości żołądkowo-jelitowych u sportowców w znacznie wyższym procencie, niż przyjmowanie samego tylko suplementu białkowego.

Suplementacja probiotyczna i białkowa poprawia wydolność organizmu lepiej niż samo białko.

To kolejny wniosek z badania, w którym sprawdzano wysokość skoku pionowego. Okazało się, że po ośmiu tygodniach jednoczesnego spożywania probiotyku (Bacillus Coagulans) i suplementu białka, osoby trenujące cztery razy w tygodniu poprawiły wysokość skoku pionowego w porównaniu do tych, którzy nie stosowali probiotyków. Przyjmowanie probiotyków Bacillus Coagulans wraz z białkiem może mieć korzystny wpływ na regenerację przeciążonych mięśni oraz poprawienie wydajność i regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym.

W trakcie badania, 29 mężczyzn pobierało 20 gramów kazeiny (białka mleka) przez siedem tygodni. Testy każdego uczestnika obejmowały pomiary bolesności mięśni, regeneracji mięśni, nasilenia stanu zapalnego i ogólnej sprawności. W drugiej części badania uczestnicy brali suplement Bacillus Coagulans wraz z 20 gramami białka mleka przez 14 dni.

Po zakończeniu okresów suplementacji uczestnicy wykonali protokół eksperymentalny, który polegał na intensywnym treningu mięśni jednej nogi, powodującym uszkodzenia mięśni. W pierwszym, drugim i trzecim dniu po wysiłku fizycznym wykonywano pomiar bolesności mięśni oraz testowano zdolności regeneracyjne. Ponadto mierzono siłę, moc i grubość mięśni uczestnika dwa dni po wysiłku. Aby sprawdzić różnicę w efektach suplementacji, podczas drugiej części badania sprawdzano przeciwną nogę.

Suplementacja probiotyku podczas spożywania suplementu białkowego sprawiła, że ​​uszkodzenia mięśni, regeneracja po wysiłku i utrzymywanie sprawności fizycznej po szkodliwym ćwiczeniu były lepsze niż w przypadku, kiedy sportowcy przyjmowali jedynie suplement białkowy. Zasugerowano, korzystne efekty obserwowane w skoku w pionie mogą opierać się na wspomaganiu regeneracji mięśni poprzez korzystną stymulację mikroflory jelitowej. Suplement probiotyku spożyty przez uczestników badania zawierał jeden miliard CFU. Dla porównania, popularny suplement diety DIGESTIVE+++ zawiera około półtora razy więcej probiotyków.

Dodaj komentarz