Jak układ pokarmowy wpływa na tarczycę?

Wiele osób łączy układ pokarmowy z trawieniem pokarmów, zaopatrywaniem organizmu w składniki odżywcze i usuwaniem zbędnych produktów przemiany materii. Istnieje jednak inna funkcja układu pokarmowego, z której wiele z nas nie zdaje sobie sprawy. Otóż, właśnie stan zdrowia jelit ma podstawowy wpływ na moc układ immunologicznego, i nie tylko.

W układzie pokarmowym „mieszkają” miliardy bakterii, które determinują aktualny stan zdrowia całego organizmu. Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, w układzie pokarmowym musi panować homeostaza. Jeśli populacja dobrych mikroorganizmów maleje, a wzrasta ilość szkodliwych bakterii, wówczas zaczynają się problemy zdrowotne.

W kontekście funkcjonowania tarczycy, jelita spełniają jeszcze inną funkcję, mianowicie współuczestniczą w produkowaniu aktywnych hormonów T3.

Pierwszym etapem naprawienia funkcjonowania jelit jest ustalenie przyczyny dysfunkcji. Przyczynami zaburzeń w funkcjonowaniu układu może być niedoczynność tarczycy, niska produkcja kwasów w żołądku, infekcja, dysbioza jelitowa, nietolerancje pokarmowe (zwłaszcza na gluten) i stres.

Kolejny krok w leczeniu jelit, to usunięcie wszelkich potencjalnych czynników wyzwalających a etapem końcowym jest przywrócenie integralności bariery jelitowej. Niska produkcja hormonów tarczycy utrudnia wyleczenie jelit, a stan zapalny lub nieszczelne jelita przyczyniają się do większości chorób, w tym niedoczynności tarczycy. Jednakże naprawienie jelita jest pierwszym i najważniejszym krokiem do wykonania.

Jak przywrócić integralności bariery jelitowej i poprawić funkcjonowanie tarczycy?

Podstawą jest zdrowy styl życia, który obejmuje regularne wysypianie się, zredukowanie stresu poprzez unikanie nadmiernej stymulacji emocjonalnej lub fizycznej, spożywanie rozsądnej diety, której podstawą jest mięso lub białka, dobre tłuszcze, owoce i warzywa oraz unikanie glutenu w przypadku nadwrażliwości na gluten. Ponadto włącz do diety jod. Jodowana sól kuchenna zwykle nie spełnia wymagań, ponieważ zapewnia tylko 10% tego, co jest potrzebne do produkcji hormonów tarczycy. Jedz wodorosty morskie, ryby oceaniczne i używaj wysokiej jakości soli morskiej z naturalnym jodem. Uważnie czytaj etykiety żywności i unikaj spożywania bromu. Jest stosowany zwłaszcza w wypiekach i makaronach. Brom konkuruje z jodem w produkcji hormonów tarczycy. Zminimalizuj swoją ekspozycję na metale ciężkie, takie jak rtęć i ołów. Pij wodę źródlaną, jeśli to możliwe.

Stosuj DIGESTIVE+++, który pomaga przywrócić integralności bariery jelitowej.

Niedoczynność tarczycy może spowolnić pracę przewodu pokarmowego, powodując zaparcia i wzrost stanu zapalnego, infekcji i utrudnione wchłanianie składników odżywczych. Zaparcia mogą upośledzać współczynnik oczyszczania hormonu i powodować podwyższenie poziomu estrogenu, co z kolei zmniejsza ilość wolnych hormonów tarczycy dostępnych dla organizmu.

Zawarty w suplemencie probiotyk (Bacillus coagulans) zasiedla się w przewodzie pokarmowym, aby zapewnić przewagę korzystnych bakterii. Pomaga w zachowaniu równowagi w jelitowej florze i wzmacnia integralność bariery jelitowej a mieszanka prebiotyczna pomaga współistnieć innej korzystnej florze. Dodatkowy zestaw enzymów pomaga w rozkładaniu tłuszczów i białek dostarczonych wraz z pożywieniem, co wspiera funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego.

Aby probiotyki skutecznie zadziałały, należy stosować kurację przez co najmniej sześć miesięcy, aby dać układowi trawiennemu odpowiednią ilość czasu na przywrócenie prawidłowej flory jelitowej i usunięcie patogennej flory.

Pamiętaj również, aby unikać przetworzonych cukrów i węglowodanów, ponieważ te produkty są doskonałym pożywieniem dla złej flory bakteryjnej i skutecznie tłumią korzystne działanie Bacillus coagulans.

Dodaj komentarz