Jakie jest znaczenie mikroflory jelitowej u kobiety w ciąży?

Kolonizacja sterylnego przewodu pokarmowego u noworodka rozpoczyna się bezpośrednio po narodzinach. Jeśli dziecko rodzi się w naturalny sposób, wówczas do jego przewodu pokarmowego przedostają się mikroorganizmy znajdujące się w jelitach i pochwie matki. A co dzieje się, jeśli dziecko narodzi się poprzez cesarskie cięcie?

Kolonizacja przewodu pokarmowego u noworodków urodzonych poprzez cesarskie cięcie ma zupełnie inny przebieg. U takich dzieci, zamiast bakterii z układu pokarmowego matki, wykryto bakterie pochodzące z powierzchni skóry. Ograniczoną różnorodność mikroflory bakteryjnej stwierdza się u dzieci w wieku do siedmiu lat. Dzieci te są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju zaburzeń immunologicznych i zaburzeń związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Naukowcy przypuszczają, że prawidłowy pierwszy kontakt niemowlęcia z pożytecznymi bakteriami może wpłynąć na późniejsze dojrzewanie jelit, funkcjonowanie metabolizmu i układu immunologicznego, a w konsekwencji na ogólny stan zdrowia w czasie całego życia.

Na prawidłową kolonizację mikroflory jelitowej ma wpływ wiele czynników zależnych od stylu życia i decyzji podjętych przez matkę: warunki w okresie prenatalnym, sposób porodu, dieta, wiek, środowisko domowe, status społeczno-ekonomiczny, stosowane lekarstwa i inne czynniki środowiskowe. Dopuszczenie do zasiedlenia jelit przez nieodpowiednie mikroorganizmy wiąże się z rozwojem chorób wieku dziecięcego, które mogą utrzymywać się także w późniejszych latach – astma, choroby o podłożu alergicznym (atopowe zapalenie skóry, swędzenie skóry, katar), ogólnoustrojowe choroby przewlekłe, immunologiczne choroby zapalne, zaburzenia poziomu cukru we krwi, otyłość albo egzema.

Jak poprawić mikroflorę w układzie pokarmowym?

Wcześnie zdiagnozowane zaburzenia wynikające ze złej flory bakteryjnej jelit, można łatwo naprawić. Naturalnym i łatwo dostępnym sposobem jest włączenie do diety sfermentowanej żywności (np. kiszone warzywa) i utrzymywanie zdrowego trybu życia. Można dodatkowo pomóc sobie, stosując suplementy diety (np. DIGESTIVE+++), które dostarczają probiotyków i prebiotyków, odbudowujących korzystną florę bakteryjną w układzie pokarmowym.

Dodaj komentarz