Jak odzyskać zdrowie mózgu?

Mózg jest niezwykłym organem, który skrywa mnóstwo tajemnic. Mózg nie tylko odszukuje i przechowuje informacje, ale także ma zdolność do ciągłego rozwoju i tworzenia nowych połączeń. To samo dotyczy włókien nerwowych, których zadaniem jest przekazywanie informacji w obu kierunkach. Wraz z rozwojem układu nerwowego, mózg uczy się zarządzania nowymi obszarami. Czy zdolność mózgu do regeneracji może się wyczerpać?

Wszyscy naukowcy zgadzają się, że obszar mózgu nazywany hipokampem jest rejonem układu nerwowego, w którym produkcja nowych komórek nerwowych odbywa się przez całe życie. W tym obszarze mózgu jest przechowywana cała wiedza i doświadczenia z przeszłości. Dodatkowo, hipokamp odgrywa ważną rolę w przypominaniu przeszłych faktów i wydarzeń oraz lokalizacji przedmiotów lub osób. Dzięki temu mechanizmowi każdy zdrowy człowiek wie, gdzie znajduje się jego dom. Uszkodzenie hipokampa jest związane z chorobą Alzheimera, która dotyka osoby w podeszłym wieku i często objawia się trudnością w rozpoznawaniu miejsc i osób oraz przypominaniu sobie niedawnych zdarzeń, a ostatecznie prowadzi do całkowitej niesprawności umysłowej.

Jakie czynniki szkodzą prawidłowemu funkcjonowaniu mózgu?

Badania naukowe wskazują, że insulina pełni istotne funkcje również w obrębie mózgu – reguluje aktywność neuronów oraz uczestniczy w produkcji przekaźników nerwowych, a dzięki temu jest bardzo ważna w funkcjonowaniu pamięci i wpływa na funkcje poznawcze. Receptory insulinowe są rozmieszczone w różnych regionach mózgu, również w korze mózgowej. U osób z chorobą Alzheimera wykryto zaburzenia funkcjonowania insuliny na poziomie receptorów insulinowych.

Niektórzy naukowcy uważają, że choroba Alzheimera jest mózgową odmianą cukrzycy i nazywają ją cukrzycą typu 3.

Reakcje zapalne w obrębie mózgu powodują zaburzenia pracy komórek mózgowych i złe funkcjonowanie sieci neuronowych – to wpływa negatywnie na przepływ sygnałów nerwowych i powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Również obecność wolnych rodników jest szkodliwa dla mózgu, ponieważ powoduje powstawanie blaszek złogowych i przyspieszone starzenie się mózgu.

Jak wspomóc zdrowie mózgu?

Wykazano, że witaminy C i E oraz inne przeciwutleniacze zapobiegają powstawaniu blaszek złogowych, także w mózgu. Na podstawie faktu, że w zakończeniach nerwowych w mózgu panuje najwyższe stężenie witaminy C (po nadnerczach), wnioskuje się, że ta witamina jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Olej lniany poprawia funkcjonowanie pamięci, ponieważ zawiera kwas tłuszczowy ALA.

Kwas alfa linolenowy (ALA) znajduje się także w wielu innych roślinach oleistych i tłustych rybach). Wykazano, ze niedobór tego składnika zmienia strukturę i zaburza funkcjonowanie błon komórkowych w układzie nerwowym i w mózgu. W przypadku długotrwałego niedostatku wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie, w mózgu dochodzi do dysfunkcji. Suplementacja ALA (OMEGA+++) poprawia sprawność funkcji poznawczych podczas naturalnego procesu starzenia się. Dzieje się tak poprzez regenerację struktury sieci nerwowych w hipokampie i poprawienie przepływu impulsów nerwowych w mózgu.

Dodaj komentarz