Czynniki ryzyka dla osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeszcze niedawno uważano, że na tę chorobę kości chorują jedynie kobiety, jednak zgodnie z aktualnym stanem wiedzy 25% mężczyzn w wieku powyżej 50 lat cierpi na dolegliwości spowodowane osteoporozą. Kto jest najbardziej narażony na osteoporozę?

Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększyć szansę na rozwój osteoporozy. Mimo czynników ryzyka, najważniejsze jest określenie przyczyny choroby. Znając przyczynę możesz znaleźć skuteczne sposoby na walkę z utratą masy kostnej.

Ryzyko zachorowania na osteoporozę zależy od płci. Złamania spowodowane osteoporozą, dwa razy częściej stwierdza się u kobiet niż u mężczyzn, a spośród ogólnej ilości osób chorujących na osteoporozę, 80% to kobiety. Wynika to z faktu, że kości mężczyzn są z natury grubsze i mają większą gęstość. Do większej zachorowalności na osteoporozę wśród kobiet, przyczynia się także gwałtowny spadek poziomu estrogenu podczas menopauzy.

Ryzyko zachorowania na osteoporozę zależy od wieku. Kości tracą gęstość i są coraz słabsze wraz z wiekiem. Szacunkowa utrata masy kostnej osób w wieku 40 lat wynosi co najmniej 1% rocznie, a rozważając sytuację osób w wieku 70-80 lat, można spodziewać się utraty 50% masy kostnej.

Ryzyko zachorowania na osteoporozę zależy od rasy. Stwierdzono, że przedstawiciele rasy kaukaskiej i południowo-wschodniej mają największe ryzyko zachorowania na osteoporozę, a przedstawiciele rasy czarnej i latynoskiej (kobiety i mężczyźni) – najmniejsze ryzyko osteoporozy. Szacunkowe ryzyko złamania biodra dla osób w wieku 50 lat wynosi 15,8% i 6,0% w społeczeństwie amerykańskim, a wśród społeczeństwa chińskiego jest to odpowiednio 2,4% i 1,9%.

Ryzyko zachorowania na osteoporozę zależy od predyspozycji genetycznych. Jeśli ktoś z rodziny miał osteoporozę – ryzyko zachorowania zwiększa się. Osteoporoza jest chorobą, która może być dziedziczona. Rodzinne geny mają wpływ na zdrowie kości.

Ryzyko zachorowania na osteoporozę zależy od masy ciała. Osoby zbyt szczupłe mają większe ryzyko zachorowania, ponieważ mają mniej masy kostnej. Im mniej masy kostnej, tym większe prawdopodobieństwo, że kość stanie się krucha.

Ryzyko zachorowania na osteoporozę jest połączone z rakiem piersi. U kobiet, które chorowały na raka piersi, występuje zwiększone ryzyko osteoporozy – szczególnie po stosowaniu chemioterapii. Przyczyną jest spadek poziomu estrogenu, który jest skutkiem ubocznym leczenia raka. A zmniejszenie poziomu estrogenu sprzyja utracie masy kostnej.

Ryzyko zachorowania na osteoporozę zależy od sposobu odżywiania. Dieta pozbawiona składników odżywczych jest ważnym czynnikiem w rozwoju osteoporozy. Dla utrzymania zdrowia kości potrzebne są między innymi: witamina A, B, C, E, D3, K2, wapń, magnez, stront, bor i kwasy tłuszczowe omega 3.

Ryzyko zachorowania na osteoporozę rośnie wraz z zażywaniem niektórych leków. Są to między innymi: niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, hormonalne środki antykoncepcyjne, leki przeciwdrgawkowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwbólowe i leki na problemy związane z tarczycą.

Dodaj komentarz