Dlaczego mam cukrzycę?

Na cukrzycę choruje ponad 10% populacji. Cukrzyca dotyka osoby w każdym wieku – osoby dorosłe, młodzież i dzieci. Jaka jest przyczyna cukrzycy?

Cukrzyca jest bezpośrednio związana w podwyższonym poziomem cukru we krwi. Osoby z cukrzycą mają zaburzony mechanizm reagowania na insulinę lub wytwarzania insuliny, co wywołuje objawy choroby. Chorowanie na cukrzycę jest związane z licznymi komplikacjami: choroby sercowo-naczyniowe, choroba niedokrwienna serca, udar, amputacja kończyn, cukrzycowa kwasica ketonowa.

Przyczyna cukrzycy

Istnieją dwa rodzaje cukrzycy, które mają różne przyczyny i różne możliwości wyleczenia.

Cukrzyca typu 1 zwykle rozwija się u osób w młodszym wieku i dlatego kiedyś była określana jako „cukrzyca młodzieńcza”. Jest to choroba autoimmunologiczna, której efektem jest problem z produkcją insuliny. Układ immunologiczny atakuje komórki trzustki wytwarzające insulinę, a to powoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego hormonu i problem z gospodarką cukrem w organizmie. Może także dojść do całkowitej niezdolności tworzenia insuliny. Przyczyną błędnej odpowiedzi układu immunologicznego mogą być między innymi: wirusy, metale ciężkie, niektóre pokarmy (pszenica, mleko krowie, soja). Gluten i kazeina A1 mogą powodować nieszczelność jelita, co jest przyczyną ogólnoustrojowego stanu zapalnego i może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego i choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Cukrzyca typu 1 jest uważana za chorobę nieuleczalną, jednak można znacznie poprawić poziom cukru we krwi poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Prawidłowa dieta cukrzycowa może przyczynić się do zmniejszenia dawek zażywanej insuliny i do poprawienia samopoczucia.

Bardziej powszechna jest cukrzyca typu 2, która w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1 zwykle występuje u osób starszych – powyżej 40 roku życia. Na tę chorobę cierpią szczególnie osoby z nadwagą. W tym przypadku insulina jest prawidłowo wytwarzana przez organizm, natomiast problem wynika z oporności na ten hormon. Osoby chore na cukrzycę typu 2 nieprawidłowo reagują na insulinę. W pierwszej fazie choroby, organizm radzi sobie z problemem poprzez zwiększoną produkcję insuliny, jednak w dłuższym czasie takie działanie przestaje zaspokajać potrzeby organizmu. Dalszy postęp choroby powoduje niszczenie wszystkich systemów organizmu i objawia się spadkiem energii, problemami z trawieniem, wzrostem wagi ciała, problemami ze snem, osłabieniem wzroku i innymi problemami zdrowotnymi.

Istnieje wiele czynników, które mogą być przyczyną cukrzycy typu 2. Zwykle choroba rozwija się, kiedy zostanie spełnionych kilka, spośród następujących warunków: zła dieta, nadwaga, siedzący tryb życia, stres, podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia hormonalne, wysoki poziom stanu zapalnego, predyspozycje genetyczne, skutki uboczne leków.

W obu przypadkach cukrzycy, producent suplementu LAMININE, zaleca stosowanie od 1 do 6 kapsułek dziennie, w zależności od stopnia nasilenia choroby.

Dodaj komentarz