Czy suplementy diety mogą poprawić zdrowie oczu?

Podstawowym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów powinna być prawidłowo skomponowana dieta. Jednak kiedy organizm jest wyniszczony przez chorobę, wtedy dostarczenie wszystkich składników potrzebnych do zdrowienia – bez użycia suplementów diety – może być trudne. Oprócz suplementów diety, istnieją dodatkowe czynności, które można wprowadzić do swojego życia, aby zapobiegać chorobom oczu.

Jeśli odczuwasz dolegliwości związane z oczami, koniecznie spróbuj zastosować te sposoby:

  • Pij odpowiednią ilość płynów. Dla zaspokojenia potrzeb organizmu dorosłej osoby, potrzebne jest około 1.5 do 2 litrów płynów w ciągu doby.
  • Zainstaluj w domu oczyszczacz powietrza. Unikaj miejsc, w których powietrze jest zanieczyszczone.
  • Jeśli w samochodzie lub w domu masz klimatyzację, to dbaj o regularną wymianę filtrów i odgrzybiaj urządzenie nie rzadziej niż raz na rok.
  • Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz przez dłuższy czas. Nawilżacz powietrza nie kosztuje wiele, a pozwala zapobiec wielu problemom zdrowotnym.
  • Stosuj sztuczne łzy.
  • Rób kojące okłady na oczy z ogórka lub z liści herbaty.

Jakie suplementy diety pomogą w utrzymaniu dobrego wzroku?

Luteina i zeaksantyna są substancjami, które znajdują się w siatkówce oka – ich ilość wyczerpuje się wraz z upływem lat, a są bardzo ważne w zachowaniu zdrowych oczu. Mimo tak ważnej funkcji luteiny i zeaksantyny, organizm człowieka nie jest w stanie ich wytworzyć. Muszą być dostarczone w ramach diety lub jako suplementy diety. Naturalne i łatwo dostępne źródła luteiny i zeaksantyny, to między innymi: jarmuż, szpinak, brokuły, kukurydza albo czerwona papryka. Dzienne zapotrzebowanie na luteinę to 10 mg, natomiast zeaksantyny potrzeba około 2 mg na dobę.

Cynk jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni oczy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Deficyt cynku może być przyczyną krótkowzroczności, dlatego warto włączyć do diety następujące produkty bogate w ten pierwiastek: jaja, mięso, owoce morza, mleko. Osoby stosujące cynk w formie suplementów diety, powinny jednocześnie uzupełniać miedź.

Witamina B1 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania nerwu wzrokowego. Objawem niedoboru witaminy B1 może być ból oczu. Naturalne źródła witaminy B1, czyli tiaminy, to: groch, fasola, produkty zbożowe, mięso i wędliny wieprzowe. Według niektórych specjalistów, witamina B1 przyjmowana w preparatach multiwitaminowych może zmniejszyć ryzyko zachorowania na zaćmę oraz skutecznie leczy zapalenie błony naczyniowej oka, która może doprowadzić nawet do ślepoty.

Komórki fotoreceptorów w siatkówce oka zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych omega 3. Kwas dokozaheksaenowy (DHA) uczestniczy w rozwoju i regeneracji komórek siatkówki oka. Jest to kolejna substancja, która może przyczynić się do opóźnienia pogorszenia jakości widzenia, związanej ze starzeniem. Najpopularniejszy źródłem wartościowych kwasów omega 3 są tłuste ryby lub suplementy diety (OMEGA+++).

Dobre rokowania w chorobach oczu dają suplementy diety o silnych właściwościach regeneracyjnych, np. LAMININE – preparat zawierający komplet aminokwasów, wartościowe białka i opatentowany ekstrakt z zapłodnionych jaj ptasich. Dawkowanie tego suplementu diety w przypadku chorób oczu, to 2-3 lub 4-5 kapsułek dziennie, w zależności od nasilenia objawów choroby.

Dodaj komentarz