Gdzie szukać przeciwutleniaczy?

Właściwości prozdrowotne przeciwutleniaczy, to bardzo popularny temat od początu XX wieku, kiedy to stwierdzono, że przeciwutleniacze opóźniają lub usuwają skutki negatywnego działania wolnych rodników.

Wolne rodniki „odbierają” elektrony innym cząsteczkom i przez to przyczyniają się do uszkodzenia lub śmierci komórek, z którym jest zbudowany organizm.

Przeciwutleniacze dostarczają elektrony potrzebne wolnym rodnikom i dzięki temu chronią komórki i hamują szkodliwe dla zdrowia reakcje łańcuchowe. Proces utleniania jest szkodliwy dla wszystkich żywych komórek. Stres oksydacyjny jest istotnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania wielu chorób, które mogą wystąpić z powodu złej diety, braku aktywności fizycznej, zanieczyszczenia powietrza i innych współczesnych zagrożeń.

Przeciwutleniacze w żywności

Prawidłowo zbilansowana diety może dostarczyć wszystkie składniki potrzebne dla zdrowia. Najbadziej wartościowe przeciwutleniacze to te, które zjadamy wraz z pożywieniem. Długoterminowa dieta bogata w przeciwutleniacze jest bardzo istotnym warunkiem zdrowia. Badania wykazały, że regularne spożywanie owoców i warzyw wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych. Najbardziej wartościowe, naturalne źródła przeciwutleniaczy, to: owoce cytrusowe, borówki, truskawki, winogrona, śliwki, szpinak, brokuły, kapusta, kiełki lucerny.

Suplementy diety

Jeśli przez długie lata żyłeś niezdrowo, wówczas zniwelowanie deficytów składników odżywczych za pomocą naturalnych środków będzie trwała tak samo długo. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą suplementy diety, które w krótkim czasie mogą dostarczyć dużych dawek potrzebnych składników odżywczych. Najpopularniejszymi przeciwutleniaczami podawanymi jako suplementy diety są witaminy C oraz E. Witamina C jest silnym antyutleniaczem rozpuszczalnym w wodzie, natomiast witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach. Obie witaminy mogą pochodzić ze źródeł naturalnych oraz w sposób syntetyczny. Istnieje pogląd, że naturalnie produkowane witaminy mają znacznie wyższy procent przyswajalności w organizmie człowieka. Regularne spożywanie witaminy C i E przyczynia się do obniżenia ryzyka chorób przewlekłych (np. rak, choroby układu krążenia, zaćma).

Istnieją także bardziej złożone preparaty (np. LAMININE), które oprócz przeciwutleniaczy dostarczają wiele innych składników odżywczych i mają kompleksowe właściwości lecznicze.

Dodaj komentarz