Płukanie zatok łagodzi objawy alergii!

Wiele osób stosuje płukanie zatok w celu złagodzenia objawów alergii. Ten zabieg, polegający na wprowadzeniu do nosa soli fizjologicznej, jest także zalecany przez lekarzy a można przeprowadzić go samodzielnie w domu. Czy rzeczywiście jest to skuteczna metoda na pozbycie się alergii?

Płukanie zatok jest polecane szczególnie tym osobom, które reagują alergicznie między innymi na pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, pleśń i zarodniki. Tego typu alergeny przedostają się do wnętrza organizmu także przez nozdrza. Płukanie zatok przy użyciu czystej słonej wody lub gotowego roztworu soli fizjologicznej fizycznie wypłukuje te alergeny, zmniejszając obciążenie układu immunologicznego.

Wielu alergików stosuje irygację zatok i czuje zdecydowaną ulgę po wykonaniu zabiegu.

Oprócz pozbycia się alergenów, płukanie zatok oczyszcza także śluz zalegający w nozdrzach i zatokach. Nawet jeśli nie masz alergii, a na przykład częste infekcje zatok, to płukanie może pomóc w pozbyciu się śluzu, co zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii chorobotwórczych i powstania infekcji górnych dróg oddechowych.

Warto spróbować, aby poczuć się lepiej bez przyjmowania leków przeciwalergicznych.

Jak przepłukiwać zatoki?

Najprostsza, tradycyjna metoda płukania zatok polega na wykorzystaniu specjalnego naczynia o kształcie czajniczka. Naczynie może być ceramiczne lub plastikowe, ale ważne jest aby miało długą, cienką wylewkę, dzięki której aplikacja płynu do nozdrzy będzie bardzo łatwa. Tego rodzaju naczynia można kupić w aptece lub online.

Aby przygotować roztwór soli, należy w 1/2 litra przegotowanej wody rozpuścić 1 łyżeczkę drobno zmielonej czystej soli (bez żadnych dodatków aromatycznych i nie jodowanej). Jeśli podczas płukania zatok poczujesz, że roztwór jest zbyt mocny, możesz zmniejszyć ilość soli o połowę. Roztwór należy przechowywać w temperaturze pokojowej.

Płukanie najlepiej przeprowadzić w łazience (nad zlewem lub nad dużą miską), ponieważ nie obędzie się bez ochlapania podłogi – przynajmniej dopóki nie nabierzesz wprawy.
Pochyl głowę na bok, tak aby twarz była pozioma, i włóż wylewkę do górnego otworu nosowego, aby woda nie wyciekła z tej strony. Następnie otwórz usta i oddychaj głęboko, delikatnie wlewając połowę roztworu. Staraj się zrelaksować. Po kilku sekundach woda wypłynie z dolnego otworu nosowego. Część roztworu może przedostać się do gardła. Nie połykaj tej wody, tylko ją wypluj.

Kiedy skończysz z pierwszym nozdrzem, powoli wyprostuj się i ostrożnie wydmuchuj nos aby go oczyścić, a potem przechyl głowę w drugą stronę i powtórz procedurę.

Nie ma ustalonych reguł odnośnie częstotliwości wykonywania zabiegu. Wielu alergików robi to codziennie (nawet rano i wieczorem). Jednak najważniejsze jest, aby dostosować rytm płukania zatok do własnych potrzeb.

Chociaż płukanie zatok jest doskonałym sposobem na reakcję alergiczną organizmu – ​​jest to rozwiązanie tymczasowe i nie usuwa przyczyny problemu. Jeśli stosujesz płukanie zatok przez cały rok i z dużą częstotliwością, rozważ inne, skuteczne metody leczenia alergii. LifePharm poleca stosowanie suplementu diety LAMININE, który działając w sposób podobny do komórek macierzystych, regeneruje kompleksowo cały organizm i przynosi widoczne efekty także w leczeniu alergii.

Dodaj komentarz