Zwyrodnienia stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa (osteoartroza) manifestuje się stopniową degeneracją chrząstki stawu. Chrząstka jest strukturą twardą a jednocześnie elastyczną, zapewniającą ochronę kości przed mechanicznym uszkodzeniem.  Szczególnie narażone na chorobę zwyrodnieniową są stawy kolanowe i biodrowe, gdyż są obciążone niemal całym ciężarem ciała. Rozwijająca się degeneracja stawu kolanowego jest bardzo uciążliwa i bolesna. Osteoartroza jest rezultatem stopniowego wycierania się i pękania powierzchni chrząstki w stawie. Może być również efektem urazu kolana.

Jak pozbyć się bólu kolana…

Zmiany zwyrodnieniowe biodra są bardziej powszechne wśród starszych kobiet i osób wykonujących pracę związaną ze stałym przeciążaniem stawu. W grupie podwyższonego ryzyka są również cierpiący na choroby deformacyjne kości posiadający predyspozycje genetyczne. Znaczący wpływ na rozwój choroby ma także otyłość – zbyt duża waga ciała wywołuje zwiększenie obciążenia stawów.

Zdrowa i w pełni funkcjonalna powierzchnia chrzęstna pokrywająca głowę kości pozwala na swobodne i płynne poruszanie się jej w panewce stawowej. W stawie dotkniętym chorobą zwyrodnieniową, chrząstka jest zdegenerowana, wytarta i nie spełnia należycie swojej funkcji. Dodatkowe obciążanie stawu w takim stanie może prowadzić do przyspieszenia niszczącego procesu. Powierzchnia głowy kości może zacząć ocierać się o panewkę – co wywołuje ogromny ból.

flexin-bol-stawow-wylecz

Pocieranie o siebie kości pozbawionych warstwy chrząstki może doprowadzić do powstania wyrośli kostnych (osteofity), które są przyczyną bólu kolana.

Dodaj komentarz