Medyczne metody leczenia cellulitu

Skuteczna terapia cellulitu powinna być przeprowadzana w trzech podstawowych kierunkach: poprawa mikrokrążenia, rozkład hydrolitycznego triacyloglicerolu (trójglicerydu) w tkance tłuszczowej czyli lipoliza i odbudowa skóry. Przed rozpoczęciem terapi konieczne jest określenie przyczyn cellulitu, stopnia zaawansowania i postaci. Gabinety kosmetologiczne oferują pełen zakres zabiegów antycellulitowych. Jedne z nich mają charakter medyczny i są wykonywane przez lekarza, np. mezoterapia igłowa, lipoliza, liposukcja i karboksyterapia. Inne są określane jako kosmetyczne i z reguły przeprowadza je kosmetolog lub kosmetyczka, np. cellulogia – endermologia, jontoforeza, mezoterapia bezigłowa, ultradźwięki, presoterapia, laseroterapia, fale radiowe, elektrostymulacja, krioterapia, masaż, drenaż limfatyczny, body wrapping.

mezoterapia-iglowa
Lepsza będzie mezoterapia czy metody nieinwazyjne?

Mezoterapia igłowa jest stosowana głównie w zaawansowanym cellulicie, przy zwłóknieniach tkanki podskórnej. Podczas zabiegu wstrzykuje się w skórę kompozycję aktywnych składników. Pożądany efekt leczniczy jest uzyskiwany po serii 10–20 zabiegów przy równoległym stosowaniu zabiegów fizykalnych oraz pod warunkiem przestrzegania zasad profilaktyki. Najczęściej stosowane składniki aktywne to: krzemionka (regeneruje tkankę łączną), kofeina (wspomaga lipolizę), wyciąg z liści karczocha – Cynara scolymus (wpływa na metabolizm glukozy i lipidów, działa moczopędnie, detoksykacyjnie), wyciąg z nostrzyka żółtego (Melilotus officinalis) i rutyny (wzmacnia kapilary, pobudza powrót żylny, działa diuretycznie, hamuje powstawanie zwłóknień), pirogronian sodowy (aktywuje lipolizę, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny) oraz L‑karnityna (działa lipolitycznie). Efektem działania składników aktywnych jest usprawnienie mikrokrążenia w tkance podskórnej oraz zwiększenie metabolizmu komórek tłuszczowych.

Lipoliza laserowa to zabieg niechirurgiczny podobny do liposukcji, ale wykonywany na mniejszym obszarze ciała, np. na brzuchu. Przez małe nacięcia w skórę wprowadzane są światłowody przekazujące energię do tkanki podskórnej. Celem lipolizy jest leczenie skupisk tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie napięcia skóry.

Liposukcja to chirurgiczna korekta konturów ciała, rzeźbienie tkanki tłuszczowej stosowane w celu zmniejszenia podskórnej i ponadpowięziowej tkanki tłuszczowej. Przez nacięcia na fałdach skórnych wprowadza się rurki, za pomocą których wysysany jest nadmiar tłuszczu z podskórnej tkanki tłuszczowej. Zabieg stosuje się w miejscach, z których trudno się pozbyć tkanki tłuszczowej wykonując ćwiczenia fizyczne: okolice brzucha, pośladków, ud, bioder, ramion i podbródka. Usunięcie tłuszczu nie zawsze wiąże się ze zniknieciem cellulitu. Zdarza się, że zabieg liposukcji nie wpływa na tłuszcz znajdujący się w warstwach skóry odpowiedzialnych za cellulit, a w skrajnych przypadkach liposukcja może pogorszyć wygląd skórki pomarańczowej.

Karboksyterapia w leczeniu cellulitu polega na wstrzykiwaniu pod skórę dwutlenku węgla, który uszkadza komórki tłuszczowe oraz działa korzystnie na mikrokrążenie i dotlenienie komórek, a także usuwa toksyny. Niektóre urządzenia terapeutyczne umożliwiają równoczesne zastosowanie karboksyterapii i mezoterapii igłowej, co wzmacnia korzystne efekty. Dla uzyskania zadowalających efektów, zaleca się serię 10–15 zabiegów.

Endermologia jest jedną z najskuteczniejszych metod na wyleczenie cellulitu. W endermologii wykorzystuje się dwie elektronicznie sterowane rolki umieszczone w hermetycznej komorze, które działają w połączeniu z podciśnieniem. Tworzone fałdy skóry masowane są w kilku kierunkach. Pacjent jest ubrany w specjalny kostium, który chroni skórę przed uszkodzeniem oraz zapewnia głowicy odpowiedni poślizg. W celu uzyskania zadowalających efektów zaleca się wykonanie 14–20 zabiegów. Efekty zabiegów endermologii to: uelastycznienie ścian naczyń krwionośnych, poprawa unaczynienia skóry i krążenia żylno‑limfatycznego, dotlenienie i odżywienie tkanek, wzmożenie lipolizy w tkance tłuszczowej, stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, ujędrnienie, uelastycznienie i poprawa kolorytu skóry, zmniejszenie obrzęków oraz przyspieszenia wchłanianie wysięków, przyspieszenie metabolizmu, złuszczenie górnych warstw naskórka i podwyższenie temperatury skóry, odżywienie, dotlenienie oraz zwiększenie elastyczności mięśni i stawów, działanie przeciwzakrzepowe, obniżenie napięcia mięśniowego, działanie pobudzające, relaksacyjne oraz uspokajające.

Jonoforeza (jontoforeza) polega na dostarczeniu substancji czynnych do głębszych warstw skóry za pomocą prądu elektrycznego. Ilość związków aktywnych dostarczonych w postaci jonów zależy od czasu trwania zabiegu, natężenia prądu oraz wielkości elektrod. Jonoforezę można uzupełnić o efekt podgrzania, co poprawia ukrwienie skóry. Taka odmiana jonoforezy nosi nazwę termoforezy.

Mezoterapia bezigłowa to metoda nieinwazyjna, w której do skóry właściwej i tkanki podskórnej wprowadza się substancje lecznicze. Wskazaniami do zabiegów są m.in. cellulit, otyłość, zwiotczenie skóry, rozstępy, zmarszczki i przebarwienia. Mezoterapia jest zabiegiem kilkufazowym. W pierwszej fazie za pomocą impulsów elektrycznych dochodzi do poszerzenia ujść mieszków włosowych, gruczołów łojowych oraz potowych, co pozwala na transport substancji leczniczych w głąb skóry). Dalej następuje tonizacja mięśni – pobudzenie włókien mięśniowych i stymulacja produkcji kolagenu oraz drenaż limfatyczny polegający na uaktywnieniu układu limfatycznego i ułatwieniu wydalania produktów przemiany materii oraz wzmocnieniu zdolności regeneracyjnych skóry.

Ultradźwięki to wibracje o wysokiej częstotliwości powodujące rozszerzenie naczyń krwionośnych i efekt termiczny ułatwiający przenikanie leków w głąb tkanek. Oddziałują na tkankę podskórną, powodując uwolnienie zmagazynowanego tłuszczu. Aby zabieg był skuteczny, powinna mu towarzyszyć dieta niskokaloryczna, gdyż w przeciwnym razie tłuszcz będzie z powrotem skumulowany w tkance podskórnej.

Presoterapia (terapia uciskowa) wykonywana zgodnie z kierunkiem przepływu krwi pobudza odpływ żylny. Zabieg jest stosowany do leczenia obrzęków limfatycznych i żylnych w rękach i nogach, stanowi jedną ze skuteczniejszych metod zwalczania cellulitu.

Laseroterapia stosuje światło lasera, które przenikając w głąb skóry, wywołuje efekt termiczny i rozszerzenie naczyń krwionośnych, usprawniając przepływ krwi i limfy. Efektem zabiegu laseroterapii jest zmniejszenie obrzęków i poprawa wyglądu skóry dotkniętej cellulitem. Dodatkowo światło laserowe pobudza proces regeneracji skóry i wspomaga odbudowę uszkodzonej tkanki.

Fale radiowe wywołują głębokie przegrzanie pod wpływem silnego pola elektrycznego lub magnetycznego. Ciepło jest wytwarzane przez powstający w płynach ustrojowych ruch oscylacyjny jonów. Nnajefektywniej jest ogrzewana tkanka tłuszczowa. Fale radiowe stymulują skórę, osiągając efekt termiczny podobny do lasera i IPL.

Elektrostymulacja to zabiegiem elektroleczniczy wykorzystujący prąd zmienny, impulsowy w celu pobudzenia układu nerwowo‑mięśniowego, poprawy krążenia krwi i napięcia skóry. W leczeniu cellulitu elektrostymulacja jest ważna, ponieważ wzmacnia i rzeźbi mięśnie, a także wpływa na rozpad triglicerydów, które są wykorzystywane jako źródła energii.

Krioterapia korzystnie wpływa na redukcję cellulitu. Krioterapię miejscową wykonuje się w problemach z cellulitem dla stymulowania naczyń krwionośnych. Efektem zabiegu jest usunięcie nadmiaru wody z organizmu, zwiększenie napięcia mięśni oraz przyspieszenie przemiany materii. Redukcja cellulitu pod wpływem zimnych zabiegów jest znacznie intensywniejsza niż w wyniku stosowania ciepła. Niska temperatura wzmaga czynności wydzielnicze nerek, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie.

cellinea-przed-po

Masaż obejmuje techniki, takie jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja, wałkowanie, wyciskanie ciała. W terapii cellulitu stosuje się masaż całościowy lub obejmujący miejsca dotknięte skórką pomarańczową. Celem masażu jest zniwelowanie nierówności podskórnych powstałych w wyniku zaburzeń tkanki łącznej i nierównomiernego rozłożenia tkanki tłuszczowej. Efekty redukcji cellulitu osiąga się przez rozbicie komórek tłuszczowych wskutek mechanicznego pobudzenia tkanki łącznej, poprawę funkcjonowania układu krążenia, dotlenienie komórek, usunięcie toksyn, zmniejszenie obrzęków, poprawę jędrności skóry przez stymulację syntezy kolagenu i elastyny, rozgrzanie skóry i mięśni wskutek tarcia, zmianę wyglądu skóry, która na skutek lepszego krążenia i mechanicznego starcia wierzchnich warstw naskórka staje się gładsza oraz uzyskuje lepszy koloryt.

Drenaż limfatyczny jest rodzajem masażu, który usprawnia krążenie limfy. Polega na stymulacji limfy metodą ugniatania oraz powolnego i łagodnego pompowania ręcznego. Pozwala na szybszą eliminację złogów i zanieczyszczeń, poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki. Wspomaga terapię i profilaktykę cellulitu: pomaga w usuwaniu mikroobrzęków, poprawia cyrkulację płynów i metabolizm w tkankach.

Body wrapping (owijanie, bandażowanie ciała) jest połączeniem aromaterapii i bandażowania obciskającego. W celu pobudzenie przemiany materii na ciało nakładany jest krem z dużą zawartością esencji aromatycznych. Obszary skóry dotknięte cellulitem owija się specjalną folią lub bandażem. Nacisk na tkanki oraz naczynia limfatyczne wywołuje wzrost ciśnienia w przestrzeniach międzykomórkowych i otwieranie się zastawek w naczyniach limfatycznych i żylnych. W efekcie naczynia są przygotowane do odprowadzenia płynów wraz z odpadami przemiany materii. Efekty są widoczne po serii kilku zabiegów.

Dodaj komentarz