Skutki uboczne rzucenia palenia

Decydujesz się rzucić palenie? Już po 20 minutach odczujesz pierwsze korzystne objawy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji w ciągu kolejnych minut, godzin, dni i lat – zaraz się dowiesz. Czytaj dalej, żeby poznać korzyści wynikające z rzucenia palenia.

20 minut po rzuceniu

Korzyści pojawiają się niemal natychmiast. W ciągu 20 minut od ostatniego papierosa rytm serca zaczyna się uspokajać.

2 godziny po rzuceniu

Po dwóch godzinach bez papierosa, rytm serca i ciśnienie krwi zbliżają się do prawidłowych wartości. Krążenie krwi poprawia się. Możesz odczuwać miłe ciepło rozchodzące się w palcach u dłoni i u nóg. Około dwóch godzin po ostatnim papierosie zaczynają się pojawiać pierwsze objawy odstawienia nikotyny. Pierwsze skutki uboczne rzucenia palenia to:

  • wzrost apetytu,
  • niepokój, napięcie i frustracja,
  • ospałość lub problemy z zaśnięciem,
  • wzmożone łaknienie.
healthy-man
Jemu raczej udało się…

12 godzin po rzuceniu

W zaledwie pół doby po rzuceniu palenia spada do minimum poziom tlenku węgla w organizmie a ilość tlenu we krwi podnosi się do normalnego poziomu. (Tlenek węgla jest uwalniany podczas spalania tytoniu i wdychany jako składnik dymu papierosowego. Znakomicie wiąże się z komórkami krwi blokując pobieranie tlenu.)

24 godziny po rzuceniu

Po jednym dniu od zaprzestania palenia papierosów zaczyna spadać ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej oraz ryzyko wystąpienia zawału serca. Ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej u palaczy jest o 70% wyższe niż u osoby niepalącej. Brawo! Jesteś na dobrej drodze do celu.

2 doby po rzuceniu

W ciągu 48 godzin po rzuceniu nałogu zaczynają się regenerować zakończenia nerwowe i w rezultacie wraca zdolność odczuwania zapachów i smaku potraw. Brak odczuwania zapachów i smaków to jedna z najdotkliwszych konsekwencji palenia tytoniu.

3 dni po rzuceniu

W tym momencie w organizmie nie będzie już śladów nikotyny. Fizyczne i emocjonalne objawy odstawienia nikotyny mogą być w tym okresie szczególnie dotkliwe:

  • bóle głowy
  • nudności
  • skurcze
  • pocenie
  • niepokój
  • drażliwość
  • depresja

To bardzo trudny okres do przetrwania. Jeśli dotrwałeś aż tutaj – spraw sobie jakąś drobną przyjemność. W końcu zaoszczędziłeś już „parę groszy”. Trzy dni niepalenia to około 300 zł w kieszeni.

2-3 tygodnie po rzuceniu

Po trzech tygodniach możesz wrócić do uprawiania sportu, ćwiczeń fizycznych i chodzenia na siłownię – bez zadyszki. Organizm ma już sporo czasu na rozpoczęcie regeneracji. Krążenie krwi znacznie się poprawia. Serce wzmacnia się. Płuca zaczynają oczyszczać się, oddychanie staje się swobodniejsze. W przypadku większości palaczy objawy odstawienia nikotyny zaczynają słabnąć około 3 tygodni po rzuceniu palenia.

1-9 miesięcy po rzuceniu

Po jednym miesiącu niepalenia zaczynają się regenerować rzęski płucne. Spełniają one ważną rolę w oczyszczaniu dróg oddechowych ze śluzu. Zwalczanie infekcji staje się łatwiejsze a oczyszczanie płuc przyspiesza. Wzmocnienie płuc skutkuje zmniejszeniem kaszlu palacza i duszności. W ciągu 9 miesięcy od rzucenia palenia nieprzyjemne objawy i skutki uboczne całkowicie znikną. Ilość czasu zależy oczywiście od ilości wypalanych papierosów i czasu trwania nałogu.

Rok po rzuceniu

Po roku bez papierosa, ryzyko zapadnięcia na choroby serca spada o połowę. Osoby palące chorują na serce ponad dwa razy częściej.

5 lat po rzuceniu

Paląc papierosy wprowadzamy do organizmu całą masę substancji toksycznych, które z czasem wywołują zwężanie naczyń krwionośnych i zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Po 5-15 latach od rzucenia papierosów ryzyko udaru mózgu jest takie samo jak u osoby niepalącej.

10 lat po rzuceniu

Palacze znajdują się na liście wysokiego ryzyka wystąpienia raka:

  • rak jamy ustnej
  • rak gardła
  • rak przełyku
  • rak płuc
  • rak nerki
  • rak trzustki

Rak płuc jest najczęstszą odmianą raka, która dotyka palaczy. Główną przyczyną raka płuc jest nałóg nikotynowy, który powoduje 90% zgonów z powodu raka płuc.
Po 10 latach od rzucenia papierosów ryzyko zachorowania na raka spada o połowę.

15 lat po rzuceniu

Po tak długim okresie niepalenia ryzyko choroby serca lub układu krążenia jest takie samo jak u osoby, która nigdy nie paliła tytoniu.

Decydujesz się na rzucenie palenia?

Pozbycie się nałogu z pewnością nie jest łatwe, ale „gra jest warta świeczki”. Jednym wystarczy silna wola a inni chętnie skorzystają z pomocy. Trzymam kciuki!

Dodaj komentarz