Rzucenie palenia a tycie

Palacze obawiają się, że po rzuceniu palenia będą przybierać na wadze. Dla wielu jest to nawet dobra wymówka, żeby nie rzucać palenia. Tycie po rzuceniu palenia to nie reguła. Nie każdy były palacz przybiera na wadze, a ci którzy tyją, średnio przybierają około 2-5 kilogramów. Można pokusić się o stwierdzenie, że dla niektórych przytycie o parę kilogramów jest korzystne, gdyż wiele palaczy jest chorobliwie chudych.Jeśli martwią cię skutki uboczne rzucenia palenia, a zwłaszcza przybieranie na wadze, zapoznaj się z paroma sposobami, które pomogą ograniczyć przyrost wagi podczas zrywania z nałogiem.

Wpływ palenia na metabolizm

Nikotyna przedostająca się do organizmu podczas palenia papierosów powoduje przyspieszenie przemiany materii – organizm spala większą ilość kalorii niż u osoby niepalącej. Dodatkowo, po zapaleniu papierosa serce pracuje szybciej o 10-20 uderzeń na minutę. Stałe i nienaturalne stymulowanie organizmu jest jedną z przyczyn chrób serca u palaczy.

Po rzuceniu palenia metabolizm wraca do normy. Ten korzystny objaw może zamienić się w koszmar jeśli były palacz nie zmniejszy ilości kalorii dostarczanych podczas posiłków. Przytyjesz jeśli będziesz jeść tyle samo co przed rzuceniem palenia.

Zanim coś zjesz – pomyśl

Po rzuceniu palenia występuje głod nikotynowy. Ale to nie wszystko. Byłemu palaczowi brakuje również nawyku zapalania papierosa i wkładania go do ust. Wiele osób zastępuje go nawykiem wkładania do ust czegokolwiek do zjedzenia. Jeśli żucie gumy czy jedzenie cukierków pomoże w rzuceniu nałogu tytoniowego – to wspaniale! Warto jednak zwrócić uwagę na to co jemy aby zminimalizować tycie. Dobre przekąski to:

  • guma do żucia bez cukru
  • cukierki bez cukru
  • surowa marchewka lub seler
  • słodka papryka
  • bób

Najlepiej jest poeksperymentować, co najlepiej uspokoi „głód”. Niektórzy czują silny pociąg do słodkiego smaku i dla nich dobrze się sprawdzą bezcukrowe słodycze (słodzone słodzikiem). Inni, z kolei, bardziej potrzebują zajęcia czymś rąk i ust – tutaj doskonałe będą przekąski, które trzeba odwinąć z papierka i żuć albo ssać: guma do żucia, landrynki, itp.

Wielu osobom pomaga częste mycie zębów – kilkukrotnie w ciągu dnia. Z powodzeniem zastępuje manualny nawyk zapalania papierosa i wkładania go do ust. Ponadto, świeżość w ustach wywołuje wstręt do dymu papierosowego.

Nie stosuj ekstremalnych diet

Po prostu wybieraj zdrową i wartościową żywność, niskokaloryczną i bogatą w substancje odżywcze. Jedz to samo – jedynie w lepszej jakości, nie wprowadzaj radykalnych zmian w odżywianiu. Samo rzucanie palenia jest wystarczająco stresującym przeżyciem i nie warto dokładać dodatkowego stresu wynikającego ze zmiany stylu odżywiania.

„Nie łap dwóch srok za ogon”

Pamiętaj, że głównym celem jest zakończenie nałogu. Niektórzy trochę przytyją i nie ma w tym nic złego. Nie rób z tego wielkiego problemu. Skoncentruj się na właściwym celu!

Ty też możesz przestać palić…

Żyj aktywnie

Wypełnij cały dzień czynnościami wartymi zrobienia. Aktywność fizyczna pomoże odwrócić uwagę od skutków ubocznych rzucania nałogu. Sport, spacery, praca w ogródku, robienie porządków – poza spaleniem nadmiaru kalorii wpłyną też pozytywnie na poprawę nastroju i ułatwią zwalczenie nałogu.

Porozmawiaj z lekarzem

Jeśli powiesz swojemu doktorowi, że rzucasz palenie, z pewnością zaoferuje terapię wspomagającą. Niektórzy doradzą jak uniknąć przytycia. Istnieją też suplementy diety ułatwiające rzucanie palenia papierosów.

Pamiętaj, że gra idzie o zdrowie

Jeśli nawet przytyjesz o parę kilogramów, to wiedz że rzucenie palenie doda ci „ładnych parę lat życia”. Ewentualna nadwaga to niewielka cena do zapłacenia, a kiedy definitywnie uwolnisz się od nałogu, to będziesz mieć spory nadmiar energii i dość czasu żeby powrócić do idealnej wagi.

Komentarz do “Rzucenie palenia a tycie

  • 22 grudnia 2020 o 11:02

    na takiej terapii nie byłam ale czuję że warto jeśli ktoś jest słaby psychicznie. Ja sobie radziłam sama z filmami motywacyjnymi (zamiast książki) na stronie reset33.pl i jakoś się udało. pokusa czasem wraca ale znam już te mechanizmy i potrafię już je kontrolować

Dodaj komentarz