Dlaczego łysieją kobiety a dlaczego mężczyźni?

Włosy pokrywają całe ciało z wyjątkiem wewnętrznych części dłoni i spodu stóp. W wielu miejscach ciała włosy są tak cienkie, że praktycznie ich nie widać. Włos jest zbudowany z białka (keratyny), które jest wytwarzane w mieszkach włosowych, znajdujących się w zewnętrznej warstwie skóry. Podczas gdy nowe komórki włosa są produkowane w mieszkach włosowych, stare są wypychane na zewnątrz w postaci włosa w tempie około 12cm rocznie. Tak więc w rzeczywistości, włos jest szeregiem stwardniałych, martwych keratynowych komórek. Dorosły człowiek ma na głowie przeciętnie od około 100 do 150 tysięcy włosów i traci ich około 100 dziennie. Wypadanie włosów w tempie kilkudziesięciu na dzień jest normalne i nie należy się tym niepokoić.

Cykl włosowy

Włos może znajdować się w jednej z trzech faz, których długość trwania jest związana z indywidualnymi właściwościami organizmu (wiek, choroby przewlekłe, itp.). Cykl życia włosa dzieli się na trzy etapy:

profolan
  • Anagen – to okres w którym następuje wzrost nowego włosa, trwa od 2 do 6 lat.
  • Katagen – trwający 2-3 tygodnie okres, w którym włos obumiera.
  • Telogen – 2-3 miesięczna faza spoczynka, podczas której martwy włos jest wypychany z mieszka włosowego i zastępowanym nowym włosem, cykl rozpoczyna się od nowa.

Rodzaje łysienia

Łysienie naturalne to naturalna kolej rzeczy, kiedy włosy przerzedzają się z wiekiem. Większa ilość włosów przechodzi do fazy telogenowej a pozostałe wolniej rosną i są rzadsze.

Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne i dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. W przypadku kobiet łysienie androgenowe nie występuje zwykle przed 40-tym rokiem życia. Potem następuje zauważalne przerzedzenia włosów na całej głowie, z największym nasileniem na czubku głowy. Łysienie androgenowe u mężczyzn określa się jako łysienie typu męskiego. Może wystąpić nawet w wieku kilkunastu lat i objawia się zanikaniem włosów poczynając od przodu nad czołem aż do czubka głowy.

Łysienie plackowate najczęściej bardzo szybko się rozwija i powoduje miejscowe wypadanie włosów u dzieci i młodzieży. Nie leczone może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. U większości prawidłowo leczonych osób, włosy odrastają w ciągu kilku lat.

Łysienie całkowite wywołuje wypadanie włosów na całym ciele, łącznie z rzęsami, brwiami i włosami łonowymi.

Trichotillomania to zaburzenie o podłożu psychologicznym, polegające na przymusie wyrywania własnych włosów. Najczęściej pojawia się u dzieci.

Łysienie telogenowe jest efektem zaburzeń w cyklu włosowym. Widocznym symptomem jest zauważalnie większe wypadanie włosów, doprowadzające do przerzedzenia. To schorzenie z reguły przechodzi samoistnie.

Łysienie bliznowaciejące to sporadycznie występujący problem, powodujący trwałą utratę włosów. Może być wywołane stanami zapalnymi skóry (schorzenia tkanki łącznej, trądzik, zapalenie mieszków włosowych, liszaj, toczeń), który pozostawiają głębokie blizny i niszczą fizycznie mieszki włosowe uniemożliwiając regenerację włosów.

Jaka jest przyczyna wypadania włosów?

Nie wiemy jakie mechanizmy powodują, że niektóre mieszki włosowe są bardziej „płodne” a inne kończą produkcję keratyny po krótszym czasie. Są jednak znane czynniki, które mają bezpośredni związek z wypadaniem włosów.

Poziom androgenów ma bezpośredni wpływ na jakość włosów.

Geny odziedziczone po rodzicach mogą dawać predyspozycje do łysienia typu męskiego lub kobiecego.

Stres, choroby i ciąża mogą wywołać tymczasowe wypadanie włosów.

Grzybica to powszechny problem, który przyczynia się również do chorób włosów.

Leki, zwłaszcza stosowane w chemioterapii, antyrakowe, przeciwzakrzepowe, antykoncepcyjne, beta-blokery, leki o działaniu immunosupresyjnym – mogą być przyczyną utraty włosów.

Oparzenia, urazy, promieniowanie rentgenowskie są silnymi czynnikami wywołującymi łysienie. Jeśli uda się nie dopuścić do powstania blizn, włosy z reguły odrastają.

Choroby z autoagresji mogą wywoływać łysienie plackowate. W tym przypadku, z nieznanych przyczyn, system odpornościowy niszczy własne mieszki włosowe. W większości przypadków, po jakimś czasie włosy odrastają. Często, na początku są nieco jaśniejesze i cieńsze, ale potem wszystko wraca do normy.

Zabiegi kosmetyczne często mogą być powodem wyłysienia. Narażanie włosów na rozmaite chemikalia albo zbyt wysoką temperaturę może być przyczyną utraty włosów. Z reguły są to mechaniczne uszkodzenia, które nie są nieodwracalne. Włosy odrastają jeśli oprócz nich nie zostały uszkodzone głębsze warstwy skóry.

Choroby tarczycy, cukrzyca, anemia, nieprawidłowe odżywianie, toczeń – mogą doprowadzić do wypadania włosów. Najczęściej, po wyleczeniu schorzenia, włosy odrastają.

Dieta o zbyt niskiej ilości białka lub bardzo niskokaloryczna, także może spowodować chwilową utratę włosów.

Dodaj komentarz