Cała prawda o oleju palmowym

Tłuszcze trans znajdują się od długiego czasu znajdują się „na cenzurowanym”. Ich szkodliwość dla zdrowia jest powszechnie zaakceptowana. Niezdrowe tłuszcze są zastępowane innymi, „zdrowszymi” produktami, między innymi olejem palmowym. Jednak ostatnio, olej palmowy również został mocno skrytykowany. Jaka jest prawda? Olej palmowy jest szkodliwy czy korzystny dla zdrowia? Olej palmowy jest dodawany do wielu produktów spożywczych. Dlatego warto być świadomym jakie są właściwości oleju palmowego.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa stwierdziła, że przetwarzanie oleju palmowego w wysokiej temperaturze, jest niebezpieczne. Przegrzewanie tłuszczu palmowego powoduje wytwarzanie szkodliwych substancji. Wnioski oparto na badaniach przeprowadzonych na zwierzętach. Opinia o szkodliwości oleju palmowego rozprzestrzeniła się bardzo szybko. Podwyższony cholesterol, choroba nowotworowa? Dodatkowe zarzuty pod adresem tego tłuszczu kierują ekolodzy, którzy zwracają uwagę, iż plantacje produkujące olej palmowy, zagrażają lasom deszczowym i zwierzętom.

Olej palmowy to olej roślinny. Wytwarza się go z miąższu lub nasion palmy olejowej. Surowy olej palmowy jest bogaty w wartości odżywcze, zawiera antyoksydanty, witaminę E i beta-karoten. Po rafinacji, olej staje się twardą masą w kolorze białym lub żółtawym, traci też swoje dobroczynne właściwości i staje się bezwartościowym wypełniaczem.

Czy olej palmowy zwiększa ryzyko powstania raka?

Na podstawie badań przeprowadzonych na myszach i szczurach, Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ogłosił, że olej palmowy może powodować raka. Agencja orzekła także, że ryzyko dla człowieka, nie zostało sprecyzowane. Wydzielanie szkodliwych substancji (estry glicydylowe kwasów tłuszczowych) stwierdzono w oleju roślinnym, podgrzanym powyżej 200°C. Najwyższy poziom rakotwórczych substancji został stwierdzony w przegrzanym palmowym tłuszczu.

Z badań wynika, że tłuszcz palmowy może być szkodliwy, tylko jeśli zostanie przegrzany.

Tłuszcz palmowy jest składnikiem wielu produktów, jednak nie są dostępne informacje, w jakich temperaturach był przetwarzany.

Na podstawie badań produktów zawierających tłuszcz palmowy, stwierdzono iż w ciągu ostanich 5 lat poziom potencjalnie szkodliwych substancji spadł o połowę. Wynika to niewątpliwie z troski producentów o poprawienie jakości produktów. Firma Ferrero oświadczyła, iż tłuszcz palmowy w ich produktach nie jest podgrzewany powyżej 200°C.

Czy olej palmowy wywołuje choroby serca?

Opinie naukowców w kwestii wpływu tłuszczu palmowego na choroby serca, są rozbieżne.

Rekomenduje się używanie produktów bogatych w tłuszcze wielonienasycone, na przykład pochodzące z soi lub kukurydzy. Olej palmowy sugeruje się stosować sporadycznie. Z innych badań, naukowcy wnioskują, że spożywanie oleju palmowego prowadzi do zwiększenia stężenia cholesterolu LDL większego, niż w przypadku innych olejów roślinnych o niższej zawartości tłuszczów nasyconych i trans.

Powiązanie między sposobem odżywiania a chorobami serca jest badane od długiego czasu. Opublikowano rozmaite wyniki badań dotyczących oleju palmowego, kwasu palmitynowego, tłuszczów nasyconych i związanych z nimi zagadnień. Jednak żadne z nich nie potwierdziły, jakoby olej palmowy powodował choroby serca.

Z pewnością, nadużywanie jakiejkolwiek substancji nie jest korzystne dla zdrowia. Zdrowe jest stosowanie zróżnicowanej diety, opartej na naturalnych i nieprzetworzonych produktach. Naturalny olej palmowy używany jako element zdrowej diety nie podnosi cholesterolu i nie zawiera szkodliwych substancji.

Dodaj komentarz