Przed osteoporozą można się uchronić

Osteoporoza to najczęściej występująca metaboliczna choroba kości. Co więcej, zmiany w układzie kostnym zaczynają pojawiać się w coraz młodszym wieku. Okazuje się, że osteoporoza jest chorobą, której można uniknąć. Jedynym warunkiem jest odpowiednio wczesne wprowadzenie profilaktyki.

Osteoporozie można skutecznie zapobiegać stosując właściwe odżywianie i dbając o aktywność fizyczną. Jednak aby profilaktyka była skuteczna, należy ją stosować już od dzieciństwa. Pierwsze 20 lat życia to okres, w którym powstaje 90% masy kostnej. Dzieciństwo i czas dojrzewania, to najważniejszy okres w profilaktyce osteoporozy. Po 30 roku życia masa kostna już tylko redukuje się i wtedy na profilaktykę jest zbyt późno.

Największym ryzykiem wystąpienia osteoporozy jest nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy, wapń i białko. Profilaktyka w zakresie diety polega na uzupełnianiu niedoborów żywieniowych, między innymi białka, wapnia, witaminy D i witaminy K. Zapewnienie wszystkich składników odżywczych pomoże utrzymać prawidłowy stan kości.

Zaleca się, aby wapń w codziennej diecie był dostarczany z produktów mlecznych zawierających laktozę, która zwiększa jego absorpcję. Aktywność komórek wykorzystujących wapń jest najwyższa wieczorem. Dlatego, wbrew zaleceniom
dietetyków, produkty bogate w wapń powinny być spożywane wieczorem.

Restrykcyjne diety odchudzające, diety niskobiałkowe i głodówki przyspieszają ubytek masy kostnej i sprzyjają rozwojowi osteoporozy.

Co powinna zawierać dieta zapobiegająca osteoporozie?

  • witamina D – ryby, mleko i przetwory mleczne
  • witamina K – liściaste warzywa, ryby
  • witamina C – owoce i warzywa

Co podnosi ryzyko osteoporozy?

  • produkty zawierające fosforany (E338, E339, E340, E341, E343, E450, E451, E452)
  • produkty zawierające szczawiany (m.in. szpinak, rabarbar, szczaw, kawa, herbata)
  • nadmiar soli
  • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów

Dodaj komentarz