Te myśli nic nie znaczą. Są one podobne do rzeczy, które widzę w tym pokoju [na tej ulicy, z tego okna, w tym miejscu].
Inaczej niż poprzednio, ćwiczenia te nie zaczynają się od idei wyznaczonej na dany dzień. Wykonywanie tych ćwiczeń zacznij od przyglądania się myślom, które pojawiają się w twym umyśle, przez około jedną minutę. Dopiero wtedy zastosuj do nich przewodnią myśl ćwiczenia. Jeżeli uświadomiłeś sobie jakieś nieszczęśliwe myśli, użyj ich do ćwiczeń. Jednakże nie wybieraj tylko tych myśli, które uważasz za „złe”. Gdy będziesz trenował przyglądanie się własnym myślom, wówczas odkryjesz, że w pewnym sensie tworzą one taką mieszaninę, iż w gruncie rzeczy żadna z nich nie może być nazwana „dobrą” czy „złą”. Właśnie dlatego one nic nie znaczą.
W wyborze obiektów do zastosowania w idei przewodniej dnia dzisiejszego wymagane są zwykłe reguły. Nie obawiaj się używać „dobrych” myśli tak samo jak „złych”. Dobre myśli są tylko cieniami tego, co leży poniżej, a cienie utrudniają widzenie. „Złe” blokują widzenie i czynią je niemożliwym. Ty nie chcesz ani jednych ani drugich.
Jest to ważne ćwiczenie i będzie powtarzane od czasu do czasu w nieco innej formie. Jego zamierzeniem jest wyćwiczyć ciebie w wykonywaniu pierwszych kroków w stronę celu, jakim jest oddzielanie tego, co nie ma znaczenia, od tego co ma znaczenie. To jest pierwsza próba dalekosiężnego celu, by nauczyć się widzieć to co na zewnątrz jako bez znaczenia i to co wewnątrz jako coś, co ma znaczenie. To jest także początek ćwiczenia twego umysłu w rozpoznawaniu tego co jest takie samo i co się różni.
Stosując twe myśli do idei dnia, utożsamiaj każdą myśl z zawartą w niej centralną postacią lub wydarzeniem, na przykład:
Możesz także użyć tej idei dla jakiejś szczególnej myśli, którą rozpoznajesz jako szkodliwą. Taka praktyka jest użyteczna, ale nie zastąpi procedury opartej na bardziej przypadkowym wyborze, jaka jest przeznaczona dla tych ćwiczeń. Nie badaj swego umysłu przez więcej niż minutę. Jesteś jeszcze zbyt mało doświadczony by uniknąć tendencji bezcelowego zaabsorbowania się własnymi myślami.
Ponadto, ponieważ te ćwiczenia są pierwszymi tego rodzaju, zawieszenie osądu w odniesieniu do myśli może okazać się dla ciebie szczególnie trudne. Nie powtarzaj tych ćwiczeń częściej niż trzy lub cztery razy dziennie. Powrócimy do nich później.