Moje myśli nic nie znaczą.
Ta idea odnosi się do wszystkich myśli, których jesteś świadomy, lub stajesz się świadomy w czasie gdy ćwiczysz. Powodem tego, że ta idea stosuje się do nich wszystkich jest to, że nie są to twoje prawdziwe myśli. Czyniliśmy już to rozróżnienie poprzednio i uczynimy je znowu. Wciąż jeszcze nie masz podstaw do porównań. Gdy już je zdobędziesz, nie będziesz miał żadnych wątpliwości, że myśli, które kiedyś uważałeś za swoje, nic nie znaczyły.
Już drugi raz posłużyliśmy się tym rodzajem myśli. Tylko ich forma jest trochę inna. Tym razem wprowadzenie tej idei zaczyna się słowami „Moje myśli” zamiast „Te myśli” i nie tworzy się tutaj żadnego widocznego związku między różnymi rzeczami wokół ciebie. Podkreśla się teraz tylko nierzeczywistość tego, co myślisz, że myślisz.
Tek aspekt procesu korekcji rozpoczął się od prezentacji idei, że myśli, których jesteś świadomy, są niezrozumiałe i bez znaczenia, że są raczej na zewnątrz niż wewnątrz i że są umiejscowione w przeszłości raczej niż w teraźniejszości. Teraz podkreślamy, że obecność tych myśli oznacza, że nie myślisz. To jest tylko inny sposób powtórzenia naszego wcześniejszego stwierdzenia, że twój umysł jest w rzeczywistości pusty. Rozpoznanie tego jest rozpoznaniem nicości, kiedy myślisz, że ją widzisz. Jako takie jest warunkiem wstępnym dla duchowego widzenia.
Wykonując te ćwiczenia zamknij oczy i powtarzaj ideę dzisiejszego dnia dość wolno. Następnie dodaj:
Tak jak poprzednio, te ćwiczenia polegają poszukiwaniu w twym umyśle wszystkich myśli, jakie tylko są dostępne, bez ich wybierania czy osądzania. Próbuj unikać wszelkiego rodzaju klasyfikacji. Właściwie, gdyby było to dla ciebie pomocne, mógłbyś wyobrazić sobie, że oglądasz jakąś przechodzącą obok przez twój umysł dziwną procesję, która ma dla ciebie niewielkie znaczenie, o ile w ogóle ma jakieś znaczenie. Gdy każda myśl przemyka się przez twój umysł, powiedz:
Dzisiejsza idea może oczywiście być użyta w każdej chwili, wraz z jakąkolwiek myślą, która wówczas ciebie trapi. Dodatkowo, zaleca się powtórzyć ćwiczenie pięć razy w ciągu dnia, przeszukując swój umysł za każdym razem nie dłużej niż minutę. Nie jest wskazane by przedłużać ten czas, a przeciwnie, jeżeli odczuwasz jakąś niewygodę, należy skrócić ten czas do pół minuty, lub nawet jeszcze bardziej. Jednakże pamiętaj, by przewodnią ideę ćwiczenia powtarzać powoli, przed zastosowaniem jej do konkretnej myśli i aby także dodać następujące słowa: