Nie wiem po co jest cokolwiek.
Cel stanowi o znaczeniu. Dzisiejsza idea wyjaśnia dlaczego nic, co widzisz, nie ma znaczenia. Nie wiesz po co to jest. Zatem nie ma to dla ciebie sensu. Wszystko co jest istnieje w twoim najlepiej pojmowanym interesie i dla twoich najlepszych korzyści. Po to właśnie wszystko jest; to jest jego cel; to jest jego sens. Przez rozpoznanie tego twe cele stają się zjednoczone. Poprzez rozpoznanie tego nadajesz znaczenie temu co widzisz.
Postrzegasz ten świat i wszystko co na nim jest, jako pełne znaczenia w kategoriach celów ego. Te cele nie mają nic wspólnego z twoimi najlepszymi korzyściami, ponieważ ego nie jest tobą. Ta fałszywa identyfikacja czyni ciebie niezdolnym do zrozumienia tego, po co jest cokolwiek. W wyniku tego jesteś skłonny niewłaściwie tego używać. Kiedy w to uwierzysz, spróbujesz wycofać cele, które przypisałeś światu, zamiast je wzmacniać.
Innym sposobem opisywania przez ciebie celów, które teraz postrzegasz, jest stwierdzenie, że one wszystkie dotyczą twych osobistych korzyści. Ponieważ nie masz osobistych korzyści, twoje cele w rzeczywistości niczego nie dotyczą. Przywiązywanie wagi do nich jest więc całkowicie bezcelowe. A zatem nie wiesz, po co jest wszystko.
Zanim dostrzeżesz jakiś sens dzisiejszych ćwiczeń, konieczna jest jeszcze jedna myśl. Na najbardziej powierzchownych poziomach niewątpliwie rozpoznajesz cel. Jednak na tych poziomach nie można zrozumieć celu. Na przykład, rozumiesz, że celem telefonu jest rozmowa z kimś, kto nie jest fizycznie w pobliżu ciebie. Ale nie zawsze rozumiesz dlaczego chcesz nawiązać z nim kontakt telefoniczny. I to czyni ten twój kontakt z nim sensownym albo pozbawionym sensu.
Jest sprawą zasadniczą dla twej nauki, byś wykazał chęć porzucenia wszelkich celów, które ustanowiłeś dla wszystkiego. Jedynym sposobem spełnienia tego jest rozpoznanie, że nie są one ani dobre, ani złe, ale raczej są bez sensu i bez znaczenia. Dzisiejsza idea jest krokiem w tym kierunku.
Wymaga się ćwiczyć sześć razy w ciągu dnia, po dwie minuty. Za każdym razem na początku należy powoli powtórzyć ideę dnia, a następnie rozglądnąć się wokół siebie, pozwalając by twój wzrok spoczął na czymkolwiek, co wpadnie tobie w oko, niezależnie od tego, czy to jest blisko lub daleko, czy jest „ważne” czy „nieważne”, „ludzkie” czy „nieludzkie”. Utrzymując wzrok na tym przedmiocie, który wybrałeś, powiedz, na przykład:
Wypowiadaj to dość powoli bez odrywania wzroku od przedmiotu aż ukończysz całą wypowiedź na jego temat. Wówczas przejdź do następnego przedmiotu zastosuj ideę dnia tak jak poprzednio.