Masz problem z zaśnięciem? Kiedy kładziesz się do łóżka, sen nie chce przyjść? Śpisz płytko i budzisz się zmęczony i niewyspany? Bezsenność to powszechne zaburzenie snu, z którym borykają się ludzie na całym świecie. Najczęściej występuje u osób starszych, jednak również młodsi miewają z nią problem. Czy istnieją naturalne środki, które skutecznie leczą bezsenność?
Jak lekarze klasyfikują bezsenność? Bezsenność przygodna trwa kilka dni i jej przyczyną są zwykle zmiany nawyków związanych ze snem. Bezsenność krótkotrwała trwa krócej niż miesiąc a bezsenność chroniczna trwa dłużej niż miesiąc. Oprócz wyczerpania organizmu, chroniczna bezsenność powoduje całe spektrum uciążliwych dolegliwości.
Jakie są przyczyny bezsenności?
Podstawowy czynnik przyczyniający się do bezsenności to stres, który może być spowodowany problemami finansowymi, napięciami w miejscu pracy albo problemami rodzinnymi. Niektórzy twierdzą, że bezsenność ma charakter dziedziczny, ponieważ około 35% osób z bezsennością ma rodziców, którzy również cierpią na bezsenność. Kolejne potencjalne przyczyny zaburzeń snu to nieregularny styl życia albo picie zbyt dużej ilości napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata, cola). Zdolność zasypiania jest również zaburzana przez alkohol i tytoń. Bezsenność może być również spowodowana przez leki, na przykład środki przeciwbólowe i steroidy.
Wpływ chronicznej bezsenności na samopoczucie
Przewlekła bezsenność skutkuje wieloma problemami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia snu powodują osłabienie koncentracji, senność, zmęczenie i osłabienie zdolności intelektualnych. Konsekwencją zmęczenia może być niekontrolowane zasypianie w ciągu dnia, obniżenie jakości wykonywanych czynności a nawet wypadki komunikacyjne oraz wypadki w pracy.
Przewlekła bezsenność zwiększa ryzyko wystąpienia depresji lub powstania zaburzeń psychicznych. Może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Nie tylko wpływa na ogólny stan zdrowia, ale także może skutkować poważnymi problemami w życiu osobistym i zawodowym. Mogą pojawić się fizjologiczne zmiany w organizmie, poczynając od chorób psychicznych a kończąc na chorobach somatycznych, chorobach serca i chorobach układu trawiennego.
Leczenie chronicznej bezsenności
Duże znaczenie w leczeniu bezsenności ma sposób odżywiania. Stosowanie odpowiedniej diety nie wyleczy bezsenności, jednak kilka drobnych zmian może pomóc w poprawie jakości snu. Pokarmy zmniejszające skutki bezsenności to: jogurt, mleko, banany, tuńczyk, pełnoziarniste pieczywo, figi, indyk. Żywność zawierająca węglowodany złożone, takie jak chleb pełnoziarnisty, makarony, płatki zbożowe i krakersy, poprawi zdolność organizmu do wytwarzania melatoniny i serotoniny i może poprawić jakość snu. Unikaj jedzenia i napojów zawierających kofeinę, szczególnie po południu i wieczorem.
Zadbaj o takie warunki w sypialni, które pomogą uzyskać spokojny sen. Sypialnia powinna być chłodna, ciemna i cicha. Usuń z sypialni wszelkie źródła hałasu. Dla niektórych osób, bardzo irytujące jest tykanie zegara. Możesz ewentualnie użyć zatyczek do uszu. Zapalone światło i włączony telewizor w sypialni, to potencjalne przeszkody w zaśnięciu.
W leczeniu chronicznej bezsenności można stosować wiele naturalnych środków. Ważne jest utrzymanie regularnego harmonogramu spania. Stwórz konkretną procedurę czynności wykonywanych przed położeniem się do łóżka i stosuj ją systematycznie. Dobre efekty przynoszą relaksacyjne techniki jogi oraz akupunktura. Różnorodne herbaty ziołowe i olejki eteryczne, na przykład rumianek i lawenda, stosowane są również w leczeniu bezsenności.
Mnóstwo osób ma problemy z uśnięciem, a brak snu może dosłownie wykończyć. Brak snu prowadzi do wielu poważnych konsekwencji i uprzykrza życie, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego regulację i uporanie się z problemami.