W mediach i internecie istnieje mnóstwo publikacji na temat nieskończonych korzyści zdrowotnych, które wynikają ze spożywania błonnika pokarmowego. Dietetycy od wielu lat propagują spożywanie pokarmów bogatych w błonnik. Okazuje się, że dla osób chorujących na cukrzycę typu 1 lub typu 2, błonnik pokarmowy to jeden z najważniejszych składników odżywczych. W jaki sposób błonnik pokarmowy pomaga diabetykom?
Korzyści z wprowadzenia błonnika do diety
Łatwo jest znaleźć wyniki badań naukowych, które potwierdzają że błonnik pokarmowy zmniejsza ryzyko zawału serca, raka, otyłości, wysokiego ciśnienie krwi, kamieni żółciowych, zaburzeń jelit, zakrzepów krwi, żylaków i cukrzycy. Dodanie błonnika spożywczego do planu żywieniowego, to doskonały sposób na pozbycie się zaparć i wielu problemów związanych z układem trawiennym.
Jak błonnik pokarmowy wpływa na cukrzycę
Pokarmy bogate w błonnik mogą pomóc diabetykom typu 2 poprzez naturalną redukcję poziomu cukru we krwi. Jeśli dieta zawiera odpowiednią ilość wartościowego błonnika, wówczas szybkość wchłaniania cukru do krwiobiegu jest wolniejsza. Włókno pokarmowe spowalnia proces trawienia pokarmu w przewodzie pokarmowym i dlatego glukoza jest powoli dostarczana do krwi. Wahania poziomu cukru we krwi są bardzo niekorzystne dla diabetyków a błonnik pokarmowy bardzo skutecznie je niweluje.
Jeśli masz cukrzycę typu 2 i chcesz pozbyć się nadwagi, spożywanie pokarmów bogatych w błonnik rozwiąże twój problem. Odpowiednio skomponowane posiłki zawierają mniejszą ilość kalorii a ponadto spowalniają wchłanianie cukrów i tłuszczy do krwi.
Badania wykazały, że chorzy na cukrzycę, którzy spożywają zalecaną ilość błonnika pokarmowego, mogą stopniowo zmniejszać dawkę insuliny. U pacjentów z cukrzycą typu 2, spożycie 50 g błonnika w ciągu doby powoduje zmniejszenie poziomu glukozy we krwi o 10%. Regularnie spożywany błonnik może zmniejszać zapotrzebowanie na insulinę nawet o 30-40%.
Pokarmy bogate w błonnik mają niski indeks glikemiczny, to znaczy że w mniejszym stopniu stymulują trzustkę do wydzielania insuliny.
Gdzie mogę znaleźć błonnik pokarmowy?
Błonnik pokarmowy jest składnikiem wielu produktów spożywczych. Istnieją dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny w wodzie i nierozpuszczalny. Oba rodzaje są korzystne dla zdrowia i powinny zostać włączone do zdrowej diety.
Rozpuszczalne włókno znajduje się w ziarnach, jęczmieniu i niektórych owocach i warzywach. Błonnik nierozpuszczalny można znaleźć w otrębach pszennych, pełnych ziarnach i warzywach. Błonnik pokarmowy można również kupić w formie proszku, który łatwo dodać do samodzielnie gotowanych potraw.
Bardzo ważne jest podkreślenie, że błonnik pokarmowy potrzebuje dużo wody, aby mógł spełnić swoją funkcję.
Zalecane ilości błonnika pokarmowego
Zdrowym dorosłym osobom zaleca się spożywanie od 20 do 35 g błonnika pokarmowego dziennie. Chorzy na cukrzycę powinni podwoić zalecaną dawkę.
Nigdy nie jest za późno aby wprowadzić błonnik pokarmowy do diety i przekonać się o jego korzystnym wpływie na cały organizm. Większa kontrola nad poziomem cukru we krwi z pewnością jest warta zmiany w nawykach żywieniowych.