Zwyczajne pomidory pomagają w leczeniu raka

Zwolennicy holistycznego podejścia do zdrowia od dawna twierdzą, że pomidor ma składniki zapobiegające rakowi i leczące nowotwory. Od niedawna istnieje naukowe potwierdzenie tych informacji, zwłaszcza w zakresie leczenia raka prostaty. Pomidory mogą również zmniejszyć ryzyko innego typu nowotworów: raka płuc, żołądka, trzustki, sutka, szyjki macicy, jelita grubego, jamy ustnej i przełyku.

Trzeba tylko jeść dużo pomidorów, aby wyleczyć raka prostaty? Oczywiście, że nie – pomidor nie wyleczy raka samodzielnie, ale w połączeniu z innymi ziołami i terapiami pomidor zwiększy skuteczność leczenia nowotworów. Regularne spożywanie pomidorów może zmniejszać ryzyko raka gruczołu krokowego i kilku innych nowotworów. Stwierdzono również, że pomidory nie tylko zapobiegają chorobie nowotworowej, ale przyczyniają się do łagodniejszego przebiegu choroby u mężczyzn, u których zdiagnozowano raka prostaty.

Antynowotworowe właściwości pomidorów wynikają z wysokiej zawartości likopenu, któremu pomidory zawdzięczają swój czerwony kolor. Likopen jest silnym, naturalnym antyutleniaczem, który usuwa z organizmu wolne rodniki, odpowiedzialne za rozwój komórek nowotworowych. Badania laboratoryjne wykazały, że działanie likopenu w neutralizowaniu wolnych rodników jest wielokrotnie silniejsze niż beta-karotenu. Uznano również, że ze względu na właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, likopen zmniejsza niepożądane skutki uboczne chemioterapii.

Likopen jest ogólnie uważany za bezpieczny, nietoksyczny i nie dający skutków ubocznych. Trudno jednak jest znaleźć naukowe badania na temat stosowania likopenu w czasie ciąży.

Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia pomidorów

We współczesnej cywilizacji pomidor jest głównym źródłem witaminy A i C. Zawiera także błonnik pokarmowy, beta-karoten, żelazo, likopen, magnez, niacyny, potas, fosfor, ryboflawiny i tiaminy. Pomidor ma niską zawartość tłuszczów nasyconych, cholesterolu i sodu. Ciekawy jest fakt, że gotowanie lub przetwarzanie pomidorów jest korzystne, ponieważ zwiększa koncentrację likopenu. Tak więc, nie musisz ograniczać się do surowych pomidorów. Jeszcze bardziej skorzystasz jedząc przetwory: koncentrat pomidorowy, zupę pomidorową, sos pomidorowy, ketchup, sok pomidorowy. Najlepsze są przetwory zrobione przez siebie, bez sztucznych dodatków i konserwantów.

Pomidory zawierają dużą ilość kwasu cytrynowego, zwiększają alkaliczność krwi i pomagają usunąć toksyny, zwłaszcza kwas moczowy z organizmu. Pomidory są doskonałe jako środek do czyszczenia wątroby, szczególnie gdy są spożywane z zielonymi sokami warzywnymi.

Pomidory zawierają substancje poprawiające wzrok. Mogą zapobiegać ślepocie i zwyrodnieniu plamki żółtej. Dzięki dużej ilości antyoksydacyjnego likopenu, pomidory skutecznie zmniejszają ryzyko raka, zwłaszcza raka płuca, żołądka i prostaty. Ten sam likopen jest także korzystny dla układu krążenia i zmniejsza ryzyko chorób serca. Regularne spożywanie pomidorów obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz pomaga wyregulować funkcjonowanie układu trawiennego. Zapobiega również żółtaczce i skutecznie usuwa toksyny z organizmu.

Dodaj komentarz