Jaka dieta szkodzi w cukrzycy?

Prawidłowa dieta jest bardzo ważnym czynnikiem, który pomaga utrzymać cukrzycę pod kontrolą, a w niektórych przypadkach – nawet wyleczyć.

Niektóre produkty mogą spowodować niekontrolowanym wzrost poziomu cukru we krwi, albo wywoływać stany zapalne i negatywne reakcje immunologiczne.

Jeśli chorujesz na cukrzycę, to koniecznie wyeliminuj ze swojej diety poniżej wymienione produkty, aby ułatwić leczenie choroby.

Rafinowany cukier powoduje gwałtowne zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Najbardziej destrukcyjne działanie mają słodzone napoje gazowane, słodzone soki owocowe i inne słodkie napoje, które bardzo szybko dostają się do układu krwionośnego i mogą powodować duże zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Lepszą alternatywą od cukru są naturalne substancje słodzące (miód, syrop klonowy), jednak one również wpływają na poziom cukru we krwi. Najlepsza substancja słodząca dla osoby chorującej na cukrzycę, to naturalny słodzik, na przykład stevia, która ma indeks glikemiczny bliski zeru i zero kalorii.

Oczyszczone zboża zawierające gluten, zwłaszcza pszenica, mają wysoką zawartość węglowodanów, które bardzo szybko są przekształcane w cukier – zaledwie w kilka minut od spożycia. U niektórych osób, gluten może powodować zapalenie jelit, którego skutkiem jest złe funkcjonowanie układu hormonalnego. Zaburzenia w wytwarzaniu kortyzolu i leptyny mogą prowadzić do podwyższenia poziomu cukru we krwi. Specjaliści zalecają wyeliminowanie wszystkich zbóż z diety na co najmniej trzy miesiące.

Osoby z cukrzycą typu 1 nie powinny używać mleka krowiego i produktów z mleka krowiego. Specjaliści uważają, że kazeina A1 pochodząca z mleka krowiego wywołuje reakcję immunologiczną podobną do glutenu. W zamian zaleca się spożywanie nabiału pochodzącego z mleka koziego lub mleka owczego, ponieważ ten rodzaj nabiału ma zdolność do równoważenia poziomu cukru we krwi. Jeśli używasz nabiał, kupuj wyłącznie ekologiczne i naturalne nieprzetworzone produkty.

Picie alkoholu powoduje gwałtowne zwiększenie poziomu cukru we krwi i może być przyczyną zatrucia wątroby. Wśród osób, które piją więcej niż dwa drinki dziennie, odnotowano prawie 50% wzrost zachorowalności na cukrzycę. Szczególnie unikać należy picia piwa i słodkich napojów alkoholowych, które są bardzo bogate w węglowodany.

Spożywanie żywności modyfikowanej genetycznie (kukurydza, soja, rzepak) jest skorelowane z chorobą nerek i wątroby i może powodować cukrzycę. Wskazane jest wyeliminowanie z diety wszystkie produktów GMO i wszystkich produktów spożywczych wysoko-przetworzonych. Korzystnym wyborem są produkty oznaczone jako ekologiczne lub wolne od GMO.

Kolejna grupa szkodliwych pokarmów, to uwodornione oleje. Przemysłowo produkowane oleje, które są przetwarzane w wysokiej temperaturze, według wielu specjalistów wywołują wiele problemów zdrowotnych, także cukrzycę.

W cukrzycy typu 1 oraz w cukrzycy typu 2 zaleca się wspomagająco stosować suplement diety LAMININE.

Dodaj komentarz