Na problemy z pracą układu pokarmowego skarży się wiele osób. Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki albo zaparcia – to najczęstsze problemy. Precyzyjne określenie przyczyny dolegliwości wymaga szczegółowych badań, jednak bardzo powszechną diagnozą jest zespół jelita drażliwego lub nadwrażliwość pokarmowa. Jak radzić sobie z dolegliwościami jelit, żołądka i całego przewodu pokarmowego?
Pierwszym krokiem jest dobrze przeprowadzona diagnostyka, a kolejny etap to prawidłowa dieta i terapia probiotykami, która może pomóc uporać się z wieloma dolegliwościami.
Nadmiar szkodliwych bakterii połączony z niedostatkiem korzystnych bakterii, jest bardzo powszechny w dzisiejszym społeczeństwie. Efektem takiej sytuacji są między innymi wzdęcia, problemy z wypróżnianiem, bóle brzucha albo uczucie pełności. Przyczyny to nieprawidłowa dieta, stres, nadmierne stosowanie antybiotyków, które niszczą naturalną florę bakteryjną jelit.
Jaką dietę stosować przy dolegliwościach przewodu pokarmowego?
Zmiana diety jest pierwszym zaleceniem kiedy „boli brzuch”. Aby nowa dieta przyniosła oczekiwane efekty, musi być dostosowana do indywidualnych predyspozycji pacjenta. Dolegliwości mogą być efektem nadwrażliwości pokarmowej (alergia opóźniona IgG-zależna). Bardzo trudno jest wyeliminować szkodzący pokarm, ponieważ objawy są często niespecyficzne i mogą pojawić się nawet po kilku dniach od momentu zjedzenia posiłku. Dlatego w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego dobrze jest wdrożyć dietę eliminacyjną. Jest to dobry sposób na skuteczne wyeliminowanie składników, które są przyczyną przewlekłego stanu zapalnego i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Porady dietetyczne
- Wyeliminuj potrawy pikantne i smażone, które mogą zakłócać trawienie.
- Dokładnie i długo przeżuwaj jedzenie. Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej, dlatego szybkie gryzienie i połykanie pożywienia może być przyczyną problemów.
- Zaplanuj rozkład dnia w taki sposób, aby posiłki jeść spokojnie, siedząc przy stole. Podczas posiłku skoncentruj się na smaku i konsystencji potrawy. Jedzenie bez pośpiechu korzystnie wpływa na proces trawienia i przyswajania pokarmu.
- Jeśli nie umiesz pozbyć się nawyku podjadania, to jako przekąski wybieraj owoce, nasiona, orzechy albo koktajle warzywne, zamiast słodyczy, chipsów i frytek.
- Kup książkę kucharską lub znajdź w internecie przepisy na zdrowe zupy, buliony i kreatywne sałatki lub dania z warzyw. Pokarm bogaty w antyoksydanty i błonnik jest bardzo korzystny dla przewodu pokarmowego i dla zdrowia całego organizmu.
- Stosuj suplementy diety wspomagające pracę układu pokarmowego. Dobrym wyborem jest DIGESTIVE+++, który zawiera cenne probiotyki, prebiotyki i enzymy trawienne, które pomagają utrzymać zdrowie całego organizmu i wyeliminować dolegliwości układu pokarmowego.