Istnieje bezpośredni związek jelit z mózgiem

Jelita i mózg są ze soba ściśle powiązane, i ta interakcja odgrywa ważną role nie tylko w funkcjonowaniu systemu pokarmowego, ale także w niektórych aspektach dotyczących psychiki i reakcji emocjonalnych.

Prawie każda osoba w sytuacji stresowej doświadcza rozstroju żołądka lub innych dolegliwości układu pokarmowego. Zastanawiałeś się dlaczego tak się dzieje? Neurobiologiczne badania tej wymiany informacji miedzy mózgiem a jelitami ujawniły istnienie skomplikowanego, dwukierunkowego systemu komunikacji wykazującego wzajemną interakcję pomiędzy mózgiem i jelitami.

Ten zagadkowy mechanizm wymiany informacji ma istotny wpływ na utrzymanie homeostazy układu pokarmowego i prawidłowe trawienie, a także na system motywacji oraz wyższe funkcje poznawcze. Ponadto, dysfunkcja tego systemu jest przyczyną całego szeregu zaburzeń, w tym zaburzeń funkcjonalnych i infekcji przewodu pokarmowego, otyłości oraz zaburzeń odżywiania. Sygnały wysyłane przez narządy wpływają na organizm i jego różne funkcje:

  • Centralny układ nerwowy – steruje wiekszością funkcji ciała i mózgu. Składa się na niego mózg i rdzeń kręgowy, który jest odpowiedzialny za poruszanie mięśniami, receptory bólu, czynności motoryczne, itp.
  • Enteryczny układ nerwowy – jedna z głównych części układu nerwowego. Są to włókna nerwowe, które znajdują się w narządach układu pokarmowego i w jelitach.
  • Układ endokrynologiczny – zbiór gruczołów wytwarzających hormony i regulujących metabolizm, wzrost i rozwój, funkcjonowanie tkanek, funkcje seksualne, rozmnażanie, sen, nastrój itp.
  • Układ immunologiczny – składa się z sieci komórek, tkanek i organów, które pracują w celu ochrony organizmu. Najistotniejsze są białe ciałka krwi i czynniki immunologiczne, które wspólnie wyszukują i niszczą organizmy i substancje chorobotwórcze.
  • Autonomiczny układ nerwowy – część układu nerwowego, która reguluje działanie istotnych narządów, między innymi serce, płuca, nerki, pęcherz moczowy.
  • Przysadka mózgowa i nadnercza – centralny układ reakcji na stres.
  • Bakterie jelitowe i produkty ich metabolizmu – zdrowe drobnoustroje, które są niezbędne dla prawidłowego działania jelit – są korzystne dla śluzówki jelit i poprawiają fizjologię przewodu pokarmowego, co ma pozytywny wpływ na centralny układ nerwowy. Jeśli jelita będą zasiedlać szkodliwe bakterie, wówczas praca przewodu pokarmowego będzie zaburzona, a toksyny wytwarzane przez te bakterie będą negatywnie wpływać na centralny układ nerwowy.

Za pośrednictwem tej sieci komunikacyjnej, która przesyła informacje w obu kierunkach, sygnały z mózgu mają wpływ na funkcje motoryczne, sensoryczne i wydzielnicze przewodu pokarmowego a komunikaty wysyłane z układu pokarmowego oddziałują na funkcje mózgu.

Zdrowie układu pokarmowego jest zdrowiem całego organizmu.

Suplement diety DIGESTIVE+++ to zestaw składników, które zapewniają zdrowie układu trawiennego. Jest to produkt przeznaczony do codziennego zażywania, który składa się z wysokiej jakości, bezpiecznych i skutecznych składników, które gwarantują zdrowy balans bakterii jelitowych – a to jest jeden z ważniejszych warunków prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

  • Zdrowa równowaga bakterii w jelicie grubym.
  • Zneutralizowany kwas w żołądku, aby zminimalizować wzdęcia, dyskomfort w żołądku i niestrawność.
  • Optymalna absorpcja składników odżywczych z suplementów i całej spożywanej przez ciebie żywności.

Dodaj komentarz