Soja na zdrowie

Soja jest bardzo popularna i dostępna pod wieloma postaciami. Oprócz ziaren, prawie w każdym sklepie jest dostępna mąka sojową, miso, tofu i wiele innych form przetworzonej soi. Jest doskonałym źródłem wartościowego białka, które zawiera osiem niezbędnych aminokwasów, których organizm nie może syntetyzować samodzielnie. Soja jest także łatwa do wyhodowania w przydomowym ogrodzie lub na polu. Świeża, osobiście wyhodowana i zebrana soja jest jeszcze bardziej bogatym źródłem białka i składników odżywczych.

Makroskładniki w soi

Soja zawiera 43% białka, czyli zdecydowanie więcej niż inne rośliny strączkowe. Białka pochodzące z soi jest kompletne, to znaczy zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne do życia i pod tym względem jest porównywalne do białka z mleka i mięsa, jednak ma dużo niższą zawartość tłuszczu. Dla osób na diecie wegetariańskiej, soja jest idealną alternatywą dla mięsa.

Zawartość tłuszczu w soi

Tłuszcze roślinne zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których nie można bezpośrednio wytworzyć w organizmie, ale które są niezbędne do zachowania zdrowia. Soja zawiera około 19% zdrowego tłuszczu, czyli więcej niż większość roślin strączkowych. Soja zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, o których wiadomo, że chronią zarówno przed rakiem, jak i chorobami serca. Jest to między innymi kwas linolenowy, który ma bezpośredni ochronny wpływ na zdrowie organizmu. Ilość tłuszczu jest inna w różnych produktach sojowych. Olej sojowy zawiera dużo tłuszczu, natomiast mąka sojowa jest tłuszczu w zasadzie pozbawiona. Mleko sojowe i tofu to również produkty o niskiej zawartości tłuszczu.

Zawartość błonnika pokarmowego w soi

Jedna porcja soi zawiera około 8 gramów zdrowego błonnika pokarmowego. Najbogatszym źródłem błonnika pokarmowego są gotowane ziarna soi, mąka sojowa i tempeh.

Zawartość wapnia w soi

Soja zawiera wiele zdrowych składników odżywczych, między innymi dużo wapnia. Napój sojowy może stanowić zamiennik w przygotowywaniu ciasta, budyniu, kaszki, koktajlu albo można go dodać do kawy zamiast mleka krowiego.

Witamina D i żelazo

Soja w postaci sfermentowanej (miso, natto, tempeh) jest doskonałym źródłem żelaza i witaminy D.

Witamina B12

Wszystkie produkty sojowe są bogate w witaminy z grupy B, a mleko sojowe jest zwykle wzmacniane zdrową witaminą B12.

Hodowanie soi

Istnieje wiele przewodników po uprawie soi. Aby dojrzeć soja potrzebuje około 3 miesięcy ciepłej pogody. Są dostępne nasiona różnych odmian soi, nawet takie które można uprawiać w klimacie umiarkowanym. Dojrzałość soi do zbioru poznaje się po opadnięciu liści. Strąki zmieniają kolor na żółtobrazowy, a nasiona nabierają żółtej barwy z brązowym punktem, twardnieją i grzechoczą w strąkach. Soja osobiście wyhodowana jest najbogatszym źródłem składników odżywczych. Istnieje wiele przepisów sojowych dostępnych w Internecie. Warto spróbować!

Dodaj komentarz