Z powodu bezsenności cierpią miliony ludzi na całym świecie. Jest to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, która grozi poważnymi problemami zdrowotnymi. Na szczęście istnieją łatwe i całkowicie darmowe sposoby, które pozwalają ułatwić zasypianie, wydłużyć czas trwania snu i poprawić jakość snu.
Istnieją takie sytuacje, kiedy interwencja lekarza jest niezbędna aby wyleczyć bezsenność. Jednak nie jest rozsądne rezygnowanie z innych, naturalnych sposobów, które mogą przyspieszyć lub ułatwić terapię. Oczywiście wskazane jest skonsultowanie z lekarzem wszystkich nowych metod i uzyskanie jego aprobaty.
Co zrobić, żeby zasnąć szybko?
Bardzo duży wpływ na ilość czasu potrzebną na zaśnięcie oraz na jakość snu ma właściwa temperatura powietrza w sypialni. W czasie snu temperatura ciała spada. Dlatego zbyt wysoka temperatura w sypialni utrudnia zaśnięcie. Optymalna temperatura podczas snu, to nieco mniej niż 20°C (68 stopni Fahrenheita). Spanie w takiej temperaturze umożliwia odpoczynek i pełną regenerację organizmu.
Przed snem wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne, które znajdują się w sypialni: telewizor, laptop, tablet, smartfon. Świecące ekrany tych urządzeń negatywnie wpływają na cykl snu i czuwania, ponieważ emitują sztuczne światło, uniemożliwiające wprowadzenie organizmu w stan snu.
Dbaj o to, aby kłaść się spać i wstawać o tym samym czasie. Zasypianie jest bardzo łatwe, kiedy przyzwyczaimy się do stałych godzin zasypiania i budzenia się, pod warunkiem zapewnienia sobie odpowiedniej ilości godzin na nocną regenerację. Zalecana długość trwania snu w nocy, to od siedmiu do dziewięciu godzin.
Ilość melatoniny wydzielanej przez organizm jest skorelowana z ilością światła dziennego. U osób prowadzących regularny tryb życia, poziom melatoniny jest wyższy wieczorem, a zmniejsza się rano. Sztuczne oświetlenie w nocy może zakłócać rytm dobowy organizmu. Utrudnia to zasypianie i przyczynia się do osłabienia jakości snu. Kiedy zbliża się wieczór, warto jest zadbać o obniżenie poziomu oświetlenia, aby wspomóc naturalną produkcję melatoniny.
Istnieją także suplementy diety, które pomagają w zwalczeniu bezsenności (np. LAMININE). Przed zastosowaniem jakiejkolwiek terapii, trzeba zasięgnąć porady lekarskiej, ponieważ zioła i wyciągi mogą niekorzystnie wpływać na niektóre choroby (cukrzyca, podwyższone ciśnienie krwi). Ważne jest także, aby nie mieszać suplementów, gdyż mogą negatywnie oddziaływać na siebie nawzajem. Jeśli bezsenność ma charakter chroniczny, wtedy bezzwłocznie należy udać się do lekarza, gdyż tego typu choroba może mieć inną przyczynę, którą warto zdiagnozować przed rozpoczęciem leczenia.