Trądzik pospolity (Acne vulgaris) to jedna z najstarszych i najpospolitszych chorób skóry. Informacje na temat trądziku można znaleźć już w starożytności, opisywali go Arystoteles i Pliniusz. Jest to schorzenie przewlekłe, dotyka blisko 100% populacji, podłoże występowania trądziku jest bardzo szerokie. Istnieją rozmaite definicje trądziku. Według jednych to choroba występująca w okolicach bogatych w gruczoły łojowe, która charakteryzuje się łojotokiem, tworzeniem zaskórników, krostek zapalnych, grudek i blizn. Inni określają trądzik jako przewlekłą zapalną chorobę gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych charakteryzującą się występowaniem wykwitów niezapalnych i zapalanych.
W 99% wypryski występują na twarzy. Największa zapadalność na trądzik pospolity występuje w okresie dojrzewania (trądzik młodzieńczy), jednak choroba może rozwijać się zarówno przed okresem pokwitania, jak i utrzymywać się w wieku dorosłym. Pierwszym widocznym objawem trądziku są zaskórniki – pierwotne wykwity trądzikowe.
Na rozwój trądziku wpływa wiele czynników, m.in.: uwarunkowania genetyczne, wytwarzanie łoju, aktywność hormonów, obecność bakterii i właściwości mieszków łojowych.
W literaturze można znaleźć podział trądzika na: łagodny (zaskórnikowy, grudkowy i krostkowy), umiarkowany (guzkowy i grudkowo‑krostkowy), ciężki (guzkowy, ropowiczy, skupiony, bliznowaty, piorunujący, odwrócony) i inne postacie trądziku, w tym wywołany (zawodowy, polekowy i kosmetyczny) oraz samouszkadzający. Pod względem zmian morfologicznych podzielono trądzik na: młodzieńczy, ropowiczy, guzkowo‑torbielowaty, skupiony, bliznowcowy, piorunujący i odwrócony. Ponadto spotyka się jeszcze określenia: trądzik steroidowy, mechaniczny, przedmiesiączkowy lub pomiesiączkowy.
Lecznicze trądziku uzależnione jest od rodzaju trądziku i stopnia nasilenia zmian chorobowych. Ogólnym celem leczenia jest zapobieganie występowaniu
nadmiernego rogowacenia skóry, zahamowanie rozwoju bakterii Propionibacterium acnes oraz zmniejszenie łojotoku. W walce z trądzikiem może być zastosowane leczenie miejscowe (Trioxil) lub ogólne (Nonacne, Derminax). Leczenie miejscowe stosuje się głównie w łagodnych oraz umiarkowanych postaciach trądziku.