Siemię lniane jest od tysięcy lat stosowane jako składnik zdrowej diety oraz w celach leczniczych. Jednak świat naukowy odnosi się sceptycznie co do właściwości zdrowotnych tej rośliny, ponieważ nie istnieją wyniki badań, które jednoznacznie potwierdzałyby korzyści wynikające ze spożywania siemienia lnianego. Czy prawdą jest wyłącznie to, co zostało udowodnione zgodnie z naukowymi standardami?
Zanim spróbujesz alternatywnych metod leczenia, skonsultuj się z lekarzem. Składniki terapii naturalnych mogą zakłócać działanie innych medykamentów lub wywoływać szkodliwe skutki uboczne.
Właściwości zdrowotne siemienia lnianego.
Zarówno nasiona lnu, jak i olej wytłoczony z lnu zawierają wysoki poziom kwasu alfa-linolenowego (ALA), który jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Spożywanie kwasów tłuszczowych omega 3 (OMEGA+++) ma bardzo duże znaczenie w zmniejszaniu ryzyka chorób serca.
Zarówno siemię lniane, jak i olej lniany mogą obniżać poziom złego cholesterolu.
Regularne spożywanie zmielonego siemienia lnianego działa podobnie do terapii hormonalnej łagodzącej objawy menopauzy (uderzenia gorąca, nocne poty). Siemię lniane w zmielonej formie jest także korzystne dla układu pokarmowego, ponieważ łagodzi zaparcia i poprawia perystaltykę jelit.
Siemię lniane jest badane także pod kątem łagodzenia innych dolegliwości: choroby nerek, choroby układu pokarmowego, toczeń, wysoki poziom trójglicerydów, cukrzyca i osteoporoza.
Najlepsze źródła siemienia lnianego.
Siemię lniane jest dostępne w formie nasion, w formie oleju lub zmielone, jako mąka. Każda forma siemienia lnianego ma inne właściwości zdrowotne, dlatego najlepiej zapoznać się z literaturą w tej dziedzinie. Siemię lniane można mieszać z płynami lub dodawać do wszelkich potraw.
Skutki uboczne spożywania siemienia lnianego.
Regularne spożywanie niewielkich ilości zmielonego siemienia lnianego lub dodawanie oleju lnianego do potraw jest korzystne dla zdrowia i bezpieczne. Oczywiście, do spożycia nadają się wyłącznie dojrzałe nasiona lnu a olej musi być świeży. Okres przydatności do spożycia oleju lnianego tłoczonego na zimno jest bardzo krótki. Wraz z upływem czasu olej staje się coraz bardziej gorzki.
Niedojrzałe siemię lniane nie nadaje się do spożycia i może być szkodliwe dla zdrowia. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe i ogólnoustrojowe powinny porozmawiać z lekarzem przed użyciem terapetycznych ilości oleju lnianego.