Trądzik u nastolatków

Trądzik to choroba skóry bardzo często spotykana wśród nastolatków. Trądzik przeważnie zanika przed ukończeniem dwudziestego roku życia, ale można zastosować rozmaite sposoby, aby pozbyć się go wcześniej. Jakie są przyczyny trądziku? Czy trądzik jest chorobą dziedziczną? Jak trądzik można wyleczyć?

Trądzik powstaje w sytuacji kiedy gruczoły łojowe produkują zbyt dużo łoju. Zewnętrznym objawem choroby są zaskórniki i ropne krosty, które pojawiają się na twarzy, szyi, plecach i klatce piersiowej. Trądzik zwykle pojawia się w okresie dojrzewania, zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt. Jednak u chłopców jest on poważniejszy niż u dziewcząt. Wynika to z faktu, że chłopcy mają bardziej tłustą cerę.

Według aktualnego stanu wiedzy, trądzik nie jest dziedziczony a składają się na niego różnorodne zmiany skórne: przetłuszczona skóra, zaskórniki otwarte i zamknięte, czerwone wypryski, żółte ropne pryszcze oraz blizny. U niektórych osób mogą powstawać bolesne w dotyku pryszcze lub torbiele, które po pewnym czasie pękają i ich zawartość wylewa się na zewnątrz. W miejscach dotkniętych trądzikiem skóra może być gorąca, bolesna i wrażliwa na dotyk.

Nie wszystkie wypryski skórne są objawami trądziku. Z tego powodu wszelkie zmiany na skórze należy skonsultować z lekarzem.

U osób podatnych na trądzik, nagromadzenie łoju stwarza środowisko idealne do rozmnażania bakterii Propionibacterium Acnes, która występuje na skórze każdego człowieka. Wywołuje to stan zapalny i prowadzi do tworzenia się czerwonych lub ropnych wyprysków. Przyczyną trądziku mogą też być leki przepisane w związku z inną chorobą albo na przykład środki antykoncepcyjne.

Nastolatki powinny zadbać o swoją dietę, ponieważ zbilansowana dieta skutecznie zapobiega trądzikowi. Istnieje parę mitów związanych z dietą i trądzikiem. Nie ma dowodów, jakoby czekolada, frytki lub tłuste jedzenie mogły powodować trądzik. Trądzik nie ma żadnego związku z tłustym pożywieniem. Tak samo absurdalna jest koncepcja, według której trądzik jest wynikiem braku higieny.

Czy trądzik można wyleczyć?

Obecnie nie istnieje skuteczny lek przeciw trądzikowi, ale dostępne metody mogą bardzo skutecznie zapobiegać powstawaniu nowych wyprysków i blizn.

Niezależnie od przyczyny powstania trądziku, ważne jest aby reagować natychmiast po jego pojawieniu się. Zapobiega to powstawaniu blizn i ułatwia opanowanie sytuacji. Jeśli trądzik ma postać łagodną, warto w pierwszej kolejności wypróbować preparaty dostępne bez recepty i suplementy diety.

Dodaj komentarz