Sprawdzone leki na trądzik

W Internecie łatwo kupić rozmaite leki przeciwtrądzikowe. Niektóre z nich to leki na receptę, inne są dostępne bez recepty. Istnieją nawet ziołowe leki na trądzik. Jednak wiele z nich nie przynosi oczekiwanych efektów. Jak wybrać skuteczny lek na trądzik?

Problem polega na tym, że nie ma jednego leku, dobrego dla wszystkich. Różne osoby reagują inaczej na poszczególne leki i terapie. Istnieje jednak kilka leków przeciwtrądzikowych, których skuteczność została udowodniona w badaniach klinicznych. Te leki będą skuteczne u większości pacjentów.

Leki przeciwtrądzikowe na receptę

W grupie leków na receptę, Accutane jest jednym z najlepszych. Często jest określany jako „cudowny lek” na trądzik. Najbardziej skuteczny jest w leczeniu ciężkiego trądziku torbielowatego. Retin-A i Renova to również popularne leki na receptę. Oprócz tego, że skutecznie niwelują trądzik, to również wygładzają drobne zmarszczki i niewielkie przebarwienia skóry. Podczas korzystania z wymienionych leków należy unikać światła słonecznego i innych miejscowych metod leczenia trądziku.

Przeciwko trądzikowi możesz również stosować antybiotyki i tabletki antykoncepcyjne. Pigułki antykoncepcyjne mogą być stosowane wyłącznie przez kobiety, a ich skuteczność została potwierdzona w przypadku trądzika o podłożu hormonalnym. Antybiotyki działają poprzez likwidowanie bakterii odpowiadających za powstanie trądziku.

Domowe sposoby na trądzik

Istnieją także sposoby bez recepty, które skutecznie leczą trądzik. Dwa najlepsze to nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy.

Nadtlenek benzoilu głęboko penetruje pory skóry i eliminuje bakterie powodujące trądzik, które znajdują się głęboko w skórze. Nadtlenek benzoilu jest bardzo często stosowanym sposobem leczenia trądziku, ponieważ jest niedrogi, łatwo dostępny i bardzo skuteczny.

Kwas salicylowy działa poprzez oczyszczenie górnych warstw martwego naskórka. Przyspiesza to zregenerowanie skóry i zapobiega zablokowaniu porów.

Zioła w leczeniu trądziku

Istnieje wiele ziół, które są reklamowane jako skuteczne w terapii trądziku. Jednak tylko w przypadku dwóch, udowodniono że powstrzymują trądzik. Zioła skutecznie leczące trądzik, to olejek z drzewa herbacianego i krem ​​z zielonej herbaty.

Olejek z drzewa herbacianego od kilkuset lat był stosowany w Australii jako naturalny środek przeciwzapalny. Badania przeprowadzone w 1990 r. wykazały, że jest tak samo skuteczny w leczeniu trądziku, jak 5% nadtlenek benzoilu. Ponadto, nie wykazuje żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Podobne właściwości ma krem z zielonej herbaty, który jest bardzo skuteczny w leczeniu trądziku różowatego.

To tylko niektóre z potwierdzonych naukowo leków na trądzik. Każdy z wymienionych sposobów leczenia jest warty spróbowania, gdyż w większości przypadków przynoszą oczekiwane efekty.

Komentarz do “Sprawdzone leki na trądzik

  • 7 lipca 2021 o 06:57

    W moim przypadku przyczyną trądziku była nadwrażliwość na produkty nabiałowe. Nie pomagało dosłownie nic, dopóki lekarz nie postawił prawidłowej diagnozy. Kremy, witaminy, suplementy diety, nawet autoszczepionka. Dosłownie nic nie przynosiło poprawy. A teraz po trądziku nie ma ani śladu. Wystarczyło wyeliminowanie z diety mleka i przetworów mlecznych. Tam, gdzie były najbrzydsze pryszcze, pozostały jeszcze bardzo delikatne ślady na skórze. Ale nawet one znikają z biegiem czasu.

Dodaj komentarz