Zapobieganie chorobom serca, rakowi i starzeniu mózgu

Na czy polega utlenianie?

Utlenianie jest procesem chemicznym, który ma destrukcyjny wpływ np. na metale lub komórki żywych organizmów. Efekty procesu utleniania, które zna większość z nas to np. korozja na starych lub zaniedbanych samochodach albo psucie się owoców.

Efektem utleniania w komórkach ludzkiego organizmu może być wytwarzanie się wolnych rodników. Wolne rodniki z kolei mogą powodować uszkodzenie lub nawet śmierć komórki, co odbija się na zdrowiu całego organizmu. W efekcie pojawiają się choroby i zaburzenia stanu zdrowia.

Proces utleniania w odniesieniu do ludzkiego organizmu może wywołać np. pogorszenie wzroku, zapalenie stawów lub uszkodzenie komórek nerwowych mózgu, które z kolei mogą doprowadzić do choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, choroby wieńcowej serca, raka lub przyspieszenia procesu starzenia.

Nurse in pink scrubs touching red ECG line with heart graphic
Zdrowe serce dzięki diecie antyoksydacyjnej.

Co to są przeciwutleniacze?

Antyoksydanty lub inaczej przeciwutleniacze to cząteczki, które zapobiegają lub hamują proces utleniania. Pozytywne efekty uzyskuje się w efekcie usuwania z organizmu nadmiaru wolnych rodników. Przeciwutleniacze zapobiegają uszkodzeniom i komplikacjom spowodowanych przez wolne rodniki.

Przeciwutleniacze zapobiegają nowotworom i chorobie wieńcowej?

Wstępne badania sugerują, że stosowanie antyoksydantów wpływa korzystnie w przypadku chorób serca lub nowotworów. Jednak nie oznacza to, że ich stosowanie może wyleczyć lub wyeliminować tego typu schorzenia – wymagane są dodatkowe badania. Niektórzy nawet sugerują, że przedawkowanie antyoksydantów może być szkodliwe (np. przedawkowanie witaminy E).

Według magazynu „Annals of Internal Medicine” witaminy antyoksydacyjne zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia a najlepsze efekty daje witamina E. Jednak badania przeprowadzone na losowej grupie nie w pełni potwierdziły tę tezę.

Przeciwutleniacze w prewencji starzenia mózgu

Według naukowców, spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty może przyczynić się do spodolnienia starzenia się mózgu, gdyż wspomaga obniżenie poziomu wolnych rodników. Antyoksydanty znajdujące się owocach i warzywach o jaskrawych kolorach, jak np. jagody i avokado, według niektórych, chronią mózg przed zgubnymi skutkami utleniania.

Naturalne pozyskanie przeciwutleniaczy z jedzenia

Witamina E (D-alpha Tocopherol)

Występuje w olejach roślinnych (sojowym, kukurydzianych, słonecznikowym, z orzechów), migdałach, margarynie, jajach, marchewkach, orzechach, kiełkach pszenicy, mące pełnoziarnistej, mleku, zielonolistnych warzywach. Niektórzy sugerują, że stosowanie witaminy E nie jest konieczne i odradzają to.

Spożywanie produktów bogatych w witaminę E zostało powiązane z niższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca u osób w wieku od średniego do starszego u mężczyzn i kobiet.

Witamina C (Kwas askorbinowy)

Rozpuszczalna w wodzie, popularna witamina występująca w cytrusowych owocach i sokach, zielonej papryce, kapuście, szpinaku, brokułach, melonie, kiwi, truskawkach. Jej wpływ antyoksydacyjny został wykazany w licznych badaniach in vitro. Przypuszcza się, że powstałe w wyniku procesu utleniania zniszczenia komórek, mogą mieć wpływ na powstawanie chorób takich jak arterioskleroza i choroba nowotworowa.

Fitochemikalia zawarte w owocach

Istnieje pogląd, iż substancje czynne zawarte w roślinach czyli fitochemikalia, mają zdecydowanie mocniejsze i korzystniejsze działanie przeciwutleniające niż witaminy i minerały. Bogate w fitochemikalia są pomidory (likopen), żurawina (antocyjany) i ananasy.

Glutation

Chociaż nie jest niezbędny w diecie, glutation jest syntetyzowany w komórkach z aminokwasów. Przeciwutleniające właściwości glutationu zostały udowodnione a spożywanie pokarmów bogatych w aminokwasy gwarantuje wystarczającą jego produkcję przez organizm.

Przeciwutleniacze z suplementów diety

Najlepszym źródłem przeciwutleniaczy jest prawidłowa dieta. Jeśli nie masz dostępu do zdrowych i pełnowartościowych produktów, Laminine Omega Plus jest suplementem diety, który zabezpieczy komórki organizmu przed dalszym utlenianiem. Laminine Omega+++ zawiera dobową dawkę antyoksydantów i składa się z naturalnych, roślinnych składników.

Zwiększone stężenie wolnych rodników może prowadzić do pogorszenia wzroku, zapalenia stawów i uszkodzenia komórek mózgu, co może skutkować chorobą Parkinsona lub Alzheimera, chorobami niedokrwiennymi serca, chorobą nowotworową i przyspieszeniem procesu starzenia. Laminine Omega jest również bogata w dobroczynne kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9 pozyskane z oleju rybnego z sardeli peruwiańskiej, który charakteryzuje się najwyższą zawartością EPA i DHA – i dzięki temu przyczynia się do wyciszenia stanów zapalnych, odżywienia mózgu i opóźnienia problemów związanych z gwałtownym starzeniem się komórek nerwowych.

Dodaj komentarz