Czy detoksykacja ma sens?

Dlaczego temat detoksykacji jest ostatnio coraz bardziej popularny? To dlatego, że wzrasta świadomość potrzeby dbania o własne ciało. Teraz wiemy, że nasz organizm musi być w „równowadze”, jeśli chcemy czuć się zdrowo i cieszyć się długim i szczęśliwym życiem.

Czym zatem jest detoksykacja?

Najprościej rzecz ujmując, jest to usuwanie toksyn z naszych ciał. Detoksykacja dotyczy toksyn, które produkujemy, spożywamy lub wchłaniamy. Nasze organizmy produkują toksyny podczas codziennego funkcjonowania. Jeśli organizm jest silny i działa prawidłowo, wówczas toksyny są skutecznie eliminowane. Jednak współczesny tryb życia, nie ułatwia organizmowi funkcjonowania. Większa część społeczeństwa odżywia się nieprawidłowo, żyje w ciągłym stresie, zbyt mało odpoczywa i nie wykazuje aktywności fizycznej. W takich warunkach organizm człowieka nie działa tak sprawnie, jak powinien.

Absorbujemy toksyny z powietrza, ponieważ atmosfera jest zanieczyszczona ze względu na nadmiernie rozwinięty przemysł. W pewnym zakresie, organizm może toksyny zneutralizować i wyeliminować. Ale kiedy poziomy zanieczyszczeń stanie się zbyt wysoki, wtedy organizm nie może już nadążyć.

Właśnie dlatego detoksykacja jest konieczna!

Detoksykacja jest procesem, którego nie można przeprowadzić z dnia na dzień. Może być łagodną i spokojną terapią, albo bardziej rygorystyczną procedurą oczyszczającą, w czasie której należy unikać niektórych produktów spożywczych przez długi czas. Wybierając program detoksykacji odpowiedni dla siebie, trzeba wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia i sprawność układu wydalania.

Aby oczyszczanie organizmu było bezpieczne i skuteczne, należy przeprowadzić je przy wsparciu lekarza. Większość z nas wie, kiedy potrzebuje detoksykacji. Oznaki zatrucia toksynami są łatwe do samodzielnego zdiagnozowania: chroniczne zmęczenie, obniżony nastrój, potrzeba długiego snu, brak energii, porzeba długiego snu, „worki” pod oczami, pogorszenie wyglądu skóry, częste przeziębienia i infekcje. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do lekarza w celu wykluczenia poważniejszych przyczyn pogorszonego samopoczucia.

Podstawowa sposób na pozbycie się toksyn to dieta odtruwająca, która jest zwykle bardzo prosta. Składa się z pełnoziarnistych pokarmów, owoców, warzyw, ziaren, dużej ilości wody i chudego mięsa. Sól i cukier należy ograniczyć lub wyeliminować całkowicie. Taka dieto to najlepszy sposób na odpoczynek i zrównoważenie organizmu. Bardziej drastyczną metodą od diety jest całkowity post. Okresowe świadome powstrzymywanie się od przyjmowania pokarmów jest znane ludzkości od wieków i znakomicie pomaga w detoksykacji organizmu.

Toksyny znakomicie wychodzą z organizmu wraz z potem. Najzdrowiej jest pocić się podczas wysiłku fizycznego, w ciepłej kąpieli, lub w saunie. Pamiętaj, że antyperspiranty hamują wydzielanie potu!

Komentarz do “Czy detoksykacja ma sens?

  • 3 lutego 2021 o 14:29

    Najlepszą metodą detoksykacji jest zdrowa dieta. Jeśli nie jesz dziwnych produktów przemysłu spożywczego, Twój organizm z pewnością ma dość mocy, aby na bieżąco zadbać o usuwanie szkodliwych pozostałości metabolicznych. I na pewno nie są potrzebne żadne specjalne zabiegi ani suplementy diety.

Dodaj komentarz