Detoksykacja a kondycja skóry

Wszyscy wiemy, że toksyny są szkodliwe i powodują zniszczenia w organizmie, potencjalnie nawet śmierć, jeśli ich poziom jest zbyt wysoki. Komórki organizmu żyją, ponieważ stale są odżywiane składnikami odżywczymi, a jednocześnie mają zdolność eliminowania produktów ubocznych i odpadów. Detoksykacja to naturalny, ciągły proces zachodzący w każdym żywym organizmie. Czy detoksykacja może poprawić wygląd skóry?

Utrzymanie organizmu w zdrowiu wymaga zminimalizowania ilości toksyn, które zalegają w ciele. Korzyści z detoksykacji to ogólna poprawa zdrowia – zwiększona energia, świeży oddech, mniejsze alergie i wiele innych korzyści. Odpady, które powstają w wyniku procesów zachodzących w komórkach, opuszczają ciało w postaci gazowej, stałej albo płynnej. Gazem jest dwutlenek węgla, który wydychamy. Inne odpady wydalamy z organizmu w postaci moczu i kału. Istotną rolę w detoksykacji odgrywają także: skóra, wątroba, nerki i płuca.

Przed wypróbowaniem jakiejkolwiek metody detoksykacji zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Powinny to zrobić zwłaszcza osoby z poważnymi schorzeniami. Kobiety w ciąży w ogóle nie powinny stosować detoksykacji.

Jakie korzyści dla skóry przynosi detoksykacja?

Skóra jest barierą, która odgradza organizm od zewnętrznego środowiska. Ale skóra nie jest nieprzepuszczalna. Kosmetyki, których używasz zewnętrznie, przedostają się do wnętrza ciała, a toksyny są w stanie opuścić ciało, wydostając się przez skórę. Wolne rodniki i promieniowanie UV mogą uszkodzić skórę, która z czasem przestaje prawidłowo funkcjonować. Określamy to zjawisko, jako starzenie się skóry.

W jaki sposób detoksykacja może pomóc skórze? Minimalizując liczbę substancji chemicznych w organizmie, pomagasz ciału funkcjonować bardziej efektywnie. Dobre odżywianie to jeden ze sposobów na utrzymanie zdrowej skóry. Zdrowa skóra jest gładka, elastyczna i odpowiednio nawilżona. Składniki odżywcze w żywności zawierają wiele witamin i mikroelementów, które mogą pomóc zachować dobrą kondycję skóry. Dla zdrowej skóry potrzebujesz między innymi:

  • Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które występują w tłustych rybach i nasionach lnu.
  • Witaminy C i E działają zapobiegawczo przeciwko szkodliwemu działaniu promieniowania UV i wolnych rodników.
  • Selen i cynk są niezastąpionym budulcem tkanek budowy tkanek. Można je znaleźć w owocach morza, orzechach, ziarnach i warzywach.
  • Witamina B6 równoważy poziom hormonów. Jest szczególnie przydatna dla kobiet, które mają przedwczesną menopauzę.
  • Witamina A zmniejsza poziom sebum na skórze.
  • Potas pomaga utrzymać elastyczność skóry i odpowiednie nawodnienie skóry. Dodatkowo wspomaga wypłukiwanie toksyn z organizmu.
  • Picie odpowiedniej ilości wody zapobiega wysuszeniu skóry i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

Jak dostarczyć składniki korzystne dla skóry?

Świeżo wyciśnięty sok, to jeden z najlepszych sposobów. Jest smaczny i pożywny. Pijąc sok dostarczasz organizmowi całe mnóstwo witamin, enzymów i minerałów. Enzymy zawarte w warzywach i owocach wspomagają układ trawienny, więc pij te naturalne koktajle do posiłków. Większość owoców i warzyw opryskuje się chemikaliami, więc stosowanie nieekologicznych produktów jest równoznaczne ze spożywaniem szkodliwych substancji.

Regularne ćwiczenie natlenia komórki całego organizmu łącznie ze skórą. Tlen zmniejsza skutki działania wolnych rodników i hamuje przedwczesne starzenie się skóry. Jeśli aktualnie nie ćwiczysz, lub nie lubisz sportu, masz do wyboru całą gamę przyjemnych i lekkich zajęć: spacery, joga, pływanie, jazda na rowerze, bieganie. Cokolwiek wybierzesz, rób to regularnie.

Oczyszczanie skóry z martwych komórek oczyszcza i odmładza skórę oraz stymuluje proces odnawiania skóry. Wystarczy jeden raz w tygodniu wykonać energiczny masaż ręcznikiem po wieczornym prysznicu lub możesz użyć organicznego peelingu podczas prysznica.

Kolejny sposób na detoksykację to zmniejszenie liczby sztucznych substancji chemicznych wprowadzanych do organizmu poprzez żywność i produkty kosmetyczne. Skóra wchłania znaczną część chemikaliów znajdujących się w produktach, z którymi wchodzi w bezpośredni kontakt. Możesz uniknąć niepotrzebnych kłopotów, jeśli wybierzesz produkty organiczne, które zawierają mniej konserwantów i dodatków chemicznych.

Stosując te zalecenia, długo będziesz się cieszyć jędrną, gładką i młodą skórą.

Dodaj komentarz