Żylaki to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Oprócz brzydkiego wyglądu, nieleczone żylaki mogą mieć niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. Najczęściej pojawiają się na łydkach lub na udach, jednak w rzeczywistości mogą powstać na każdej części ciała. Żylaki są często bolesne i swędzą, a drapanie ich może doprowadzić do pojawienia się otwartych ran. Żylaki występują częściej u kobiet niż u mężczyzn oraz u osób w wieku powyżej 50 lat. Pozbycie się żylaków nie jest łatwą sprawą, jednak istnieje kilka metod, które warto wypróbować.
Pomimo wielu badań, dokładna przyczyna żylaków wciąż nie jest znana. Istnieje parę hipotez, które tłumaczą dlaczego powstają żylaki.
Wiemy, że żylaki tworzą się, kiedy krew gromadzi się w żyłach, powodując miejscowy wzrost ciśnienia i rozciąganie ścianek żył. Zwiększa się również przepuszczalność drobnych naczyń włosowatych, co jest powodem powstawania obrzęków. Przyczyną cofania się krwi w żyłach jest zła praca zastawek żylnych, która może wynikać z predyspozycji genetycznych, długotrwałego przebywania w pozycji stojącej albo z siedzącego trybu życia i zbyt małej aktywności fizycznej.
Niektórzy twierdzą, że ryzyko powstania żylaków jest większe u osób otyłych. Przyczyną może być zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, które utrudnia odpływanie krwi z nóg i doprowadza do powstania zastojów krwi. Po drugie, u osób z nadwagą często występują zaburzenia hormonalne, których konsekwencją może być zakrzepica i żylaki. Przyczyną żylaków mogą być także zmiany hormonalne u kobiet w ciąży albo w okresie dojrzewania lub menopauzy.
Obecnie nie istnieje lekarstwo na żylaki. Są jednak terapie, suplementy diety, zioła i naturalne sposoby, które znacznie łagodzą dolegliwości związane z żylakami.
Najczęstszym sposobem leczenia eliminującym ciężkie żylaki jest skleroterapia. Ta procedura jest bezbolesna i nie wymaga znieczulenia. Leczenie polega na wstrzyknięciu do żyły środków chemicznych, które powodują uszczelnienie ścian żył i redukcję przepływu krwi. W ciągu kilku tygodni żylaki zamieniają się w blizny i ostatecznie zanikają. W niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe zabiegi.
Zanim zdecydujesz się na operację chirurgiczną lub skleroterapię, spróbuj zastosować naturalne i nieinwazyjne metody, które w wielu przypadkach pomagają usunąć dolegliwości. Spróbuj Varicoz.
Moim zdaniem, żylaki można leczyć jedynie operacją chirurgiczną albo bardziej nowoczesnymi zabiegami, które na różne sposoby mechanicznie usuwają zniekształcone naczynia krrwionośne. Myślę, że suplementy diety mogą zapobiegać powstawaniu żylaków, ale nie są na tyle skuteczne, aby spowodować zniknięcie tych, które już się wytworzyły.